Sport

Chelsea dëshiron tre nënshkrime para përfundimit të merkatos


Trajneri i Chelsea-t, Thomas Tuchel, dëshiron tre nënshkrime shtesë përpara mbylljes së afatit kalimtar muajin e ardhshëm, me Wesley Fofana, Frenkie de Jong dhe Pierre-Emerick Aubameyang, të cilët janë objektivat e tij kryesore.

Blutë janë të etur për të sjellë një qendërmbrojtës, një mesfushor qendror dhe një sulmues.

Edhe pse Chelsea ka bërë pesë nënshkrime duke përfshirë Raheem Sterling, Kalidou Koulibaly dhe Marc Cucurella, Tuchel është i shqetësuar për cilësinë e skuadrës së tij nëse ata do të konkurrojnë për titujt e Premier League dhe Champions League.

Fofana i Leicester City është objektivi i tij kryesor për qendërmbrojtës, megjithëse Leicester po kërkon një tarifë rekord botëror për një mbrojtës, më shumë se 80 milionë funte që Manchester United i pagoi për Harry Maguire në 2019.

Blutë janë gjithashtu të interesuar për De Jong dhe i kanë treguar Barcelonës se janë të gatshëm të përputhen me ofertën e United për holandezin, e cila është 63 milionë euro duke u rritur në 75 milionë euro.

De Jong dëshiron të qëndrojë te Barcelona, ​​por nëse ai detyrohet të largohet, 25-vjeçari do të preferonte një kalim te Chelsea në vend të United.

Chelsea po shqyrton gjithashtu një marrëveshje për të nënshkruar me sulmuesin Aubameyang, por ngjashëm me De Jong, ai dëshiron të qëndrojë në Camp Nou dhe largimi i tij po konsiderohet vetëm për shkak të vështirësive të vazhdueshme ekonomike të Barcelonës.

Chelsea pësoi një goditje të mëtejshme në fillim të kësaj jave kur një tjetër sulmues në shqyrtim, Benjamin Sesko, ra dakord për një marrëveshje për të kaluar nga FC Salzburg në RB Leipzig verën e ardhshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore