Lajme

Chandrayaan-3: Misioni historik në Indi shfaq foto të reja të sipërfaqes hënore


Agjencia hapësinore e Indisë ka publikuar imazhet e para të Hënës të marra nga anija kozmike Chandrayaan-3, e cila hyri në orbitën hënore të shtunën.

Imazhet tregojnë krateret në sipërfaqen hënore që bëhen gjithnjë e më të mëdha ndërsa anija kozmike afrohet.

Nëse ka sukses, India do të jetë vendi i parë që do të kryejë një ulje të kontrolluar pranë polit jugor.

Do të bëhet gjithashtu i katërti vend që do të arrijë një ulje në Hënë pas SHBA-ve, ish-Bashkimit Sovjetik dhe Kinës.

Pasi anija kozmike u rrotullua për rreth 10 ditë, ajo u dërgua në orbitën transhënore të martën e kaluar dhe u injektua me sukses në orbitën hënore të shtunën.

Agjencia Indiane e Kërkimeve Hapësinore (Isro) tha se të gjitha kontrollet treguan se Chandrayaan-3 ishte mirë.

Gjithashtu ka theksuar se “kjo është hera e tretë radhazi që Isro ka injektuar me sukses një anije kozmike në orbitën hënore”.

Shkencëtarët thonë se Chandrayaan-3, i treti në programin e Indisë për eksplorimin hënor, pritet të bazohet në suksesin e misioneve të tij të mëparshme në Hënë.

E gjitha vjen 13 vjet pas misionit të parë të vendit në Hënë në vitin 2008, i cili zbuloi praninë e molekulave të ujit në sipërfaqen e tharë hënore dhe vërtetoi se Hëna ka një atmosferë gjatë ditës.

Chandrayaan-2 u lëshua në korrik 2019, por ishte vetëm pjesërisht i suksesshëm. Orbiteri i tij vazhdon të qarkullojë dhe studiojë Hënën edhe sot, por nuk u arrit ulja e butë dhe u rrëzua.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore