Sport

Champions League: Lazio provon forcën me Atletico Madrid-in


Champions League do të nisë këtë të martë edicionin e ri 2023-24. Mes dueleve interesante të ditës do të jetë edhe ai mes Lazio-s dhe Atletico Madrid-it. Dy skuadra që kanë nisur sezonin në kampionatet vendase me ulje-ngritje, por që synojnë të jenë solide në Champions. Takimi do të luhet në stadiumin “Olimpico” të Romës, duke filluar nga ora 21:00.

Ky do të jetë takimi i parë mes Lazio-s dhe Atletico-s në Champions League. Hera e fundit që ata u takuan ishte në raundin e 32-të të Europa League 2011-12, ku skuadra spanjolle fitoi 3-1 në Romë dhe 1-0 në shtëpi.

Atletico Madrid ka humbur tre nga pesë ndeshjet e fundit të Champions League kundër skuadrave italiane, pasi mbeti i pamposhtur në shtatë ndeshjet e para kundër këtyre kundërshtarëve. Nga ana tjetër, Lazio ka fituar vetëm një nga gjashtë ndeshjet kundër kundërshtarëve spanjollë në turne.

Pasi u eliminua në fazën e grupeve në tre edicione radhazi të Champions League (2001-02, 2003-04 dhe 2007-08), Lazio mbeti i pamposhtur në këtë fazë të turneut në pjesëmarrjen e fundit në 2020-21, duke u kualifikuar për në raundi i 16.

Lazio ka pësuar gjithmonë gola në 19 ndeshjet e fundit të Champions-it, pas fitores 2-0 ndaj Besiktas në shtator 2003. Kjo është seria më e gjatë pa një portë të pastër mes skuadrave italiane në kompeticion, i barabartë me atë të Roma-s (19 midis 2010 dhe 2015).

Atletico nuk e ka kaluar fazën e grupeve në Champions League sezonin e kaluar dhe nuk është eliminuar asnjëherë nga faza e grupeve në dy edicione radhazi të turneut.

Spanjollët kanë mbajtur portën e pastër në 43% të ndeshjeve të Champions League (50/117). Nga të gjitha skuadrat me të paktën dy sezone në garë, vetëm Chelsea (44%) ka një përqindje më të lartë.

Lazio është skuadra e tretë italiane e drejtuar nga Maurizio Sarri në Champions League (pas Napoli dhe Juventus), vetëm Carlo Ancelotti ka drejtuar më shumë klube të ndryshme italiane në kompeticion (4 – Juventus, Milan, Napoli dhe Parma).

Ky do të jetë sezoni i 11-të i Diego Simeone-s në Champions League si trajner i Atletico Madrid (çdo sezon që nga 2013-14). Ai ka 95 ndeshje në krye të klubit në Champions League, mes trajnerëve vetëm Alex Ferguson (190 me Manchester United) dhe Arsene Wenger (177 me Arsenal) kanë më shumë me një ekip të vetëm në turne.

Daichi Kamada ka gjetur rrjetën në secilën nga tre paraqitjet e tij të fundit në fazën e grupeve në Champions League (tre gola sezonin e kaluar). Në fakt, Jude Bellingham (4) ishte mesfushori i vetëm qendror që shënoi më shumë në fazën e grupeve të turneut në 2022-23.

Mes futbollistëve që aktualisht luajnë për një klub evropian, Antoine Griezmann (30 gola) është një nga vetëm dy që kanë shënuar në secilin nga nëntë edicionet e fundit të Champions League, së bashku me Robert Lewandowski.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore