Jetesë & Stil

Çfarë tha mbreti Charles në prononcimin e tij të parë që prej diagnostikimit me kancer?


U deshën disa ditë pas diagnostikimit me kancer, që mbreti Charles të jepte deklaratën e tij të parë publike rreth kësaj çështjeje.

Në një deklaratë të lëshuar nga Buckingham Palace fundjavën që lamë pas, monarku 75-vjeçar shprehu falënderimet e tij për të gjitha urimet e mira që ka marrë në vazhdën e lajmeve të tij shëndetësore.

“Dëshiroj të shpreh falënderimet e mia më të përzemërta për mesazhet e shumta të mbështetjes dhe urimeve të mira që kam marrë ditët e fundit”, tha mbreti në deklaratë.

“Siç e dinë të gjithë ata që janë prekur nga kanceri, mendime të tilla dashamirëse janë ngushëllimi dhe inkurajimi më i madh. Është po aq inkurajuese të dëgjosh se si ndarja e diagnozës sime ka ndihmuar në promovimin e mirëkuptimit publik dhe ndriçimin e punës së të gjitha atyre organizatave që mbështesin pacientët me kancer dhe familjet e tyre në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe më gjerë”, vazhdoi deklarata.

Përditësimi vjen pasi pallati njoftoi më 5 shkurt se Mbreti ishte diagnostikuar me kancer.

Pallati ndau deklaratën një javë pasi Mbreti Charles u largua nga Klinika e Londrës pas një qëndrimi tre-ditor pasi iu nënshtrua trajtimit për një prostatë të zmadhuar më 26 janar. Megjithatë, ai nuk ka kancer të prostatës.

“Gjatë procedurës së fundit të mbretit në spital për zmadhimin beninj të prostatës, u vu re një çështje e veçantë shqetësuese. Testet e mëvonshme diagnostikuese kanë identifikuar një formë kanceri”, njoftoi pallati.

“Madhështia e tij ka filluar sot një orar trajtimesh të rregullta, kohë gjatë së cilës ai është këshilluar nga mjekët që të shtyjë detyrat me publikun. Gjatë gjithë kësaj periudhe, Madhëria e Tij do të vazhdojë të ndërmarrë punët shtetërore dhe dokumentet zyrtare si zakonisht”, vazhdoi deklarata.

Njoftimi erdhi një ditë pas Ditës Botërore të Kancerit, të cilën familja mbretërore e shënoi në mediat sociale duke përmbledhur shëtitjen e Mbretëreshës Camilla për të hapur qendrën e re të mbështetjes së kancerit në Spitalin Royal Free në Londër.

Monarku ishte larguar nga detyrat publike në mes të shërimit të tij nga operacioni i prostatës dhe mbetet e paqartë se kur do të kthehet në rolin mbretëror.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore