Lajme

Çfarë simbolizon “lobi i armëve” në SHBA dhe sa i fuqishëm është ai?


©: Brennan Linsley/Associated Press

Pas një masakre në një shkollë fillore në Texas është rikthyer vëmendja ndaj lobit të fuqishëm të armëve në Shtetet e Bashkuara, me zyrtarët demokratë që fajësojnë ligjvënësit republikanë për mbajtjen e interesave me ndikim pro armëve.

Sipas avokatëve, reformat kombëtare të armëve kanë ngecur.

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, duke folur disa orë pasi një person i armatosur 18-vjeçar sulmoi shkollën fillore Robb në Uvalde, Texas, ku qëlloi për vdekje 19 fëmijë dhe dy mësues të martën, pyeti: “Kur, në emër të Zotit, a do të ngrihemi në lobin e armëve?”.

Ish-presidenti Barack Obama, i cili ishte në detyrë kur një person i armatosur vrau 20 fëmijë dhe gjashtë të rritur në shkollën fillore Sandy Hook në Newtown, Connecticut në vitin 2012, tha se SHBA-të “janë të paralizuara, jo nga frika, por nga një lobi armësh dhe një politikë – palë që nuk kanë treguar vullnet për të vepruar në asnjë mënyrë që mund të ndihmonte në parandalimin e këtyre tragjedive”.

Ndërkohë, kryetari demokrat i Komitetit të Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve, Adam Schiff, në Twitter shkroi: “Fëmijët po vdesin dhe ne mund të bëjmë diçka për këtë. Por GOP nuk do t’i rezistojë lobit të armëve”.

Çfarë është “lobi i armëve” i SHBA-ve?

I ashtuquajturi “lobi i armëve” në SHBA është një term i gjerë, që përfshin përpjekjet për të ndikuar si në politikën shtetërore, edhe në atë federale për armët, zakonisht përmes mbështetjes së kandidatëve që janë zotuar kundër masave të kontrollit të armëve.

Ai përfshin kontribute të drejtpërdrejta për ligjvënësit, përpjekje për të mbështetur në mënyrë të pavarur zyrtarët e zgjedhur dhe fushata për të ndikuar opinionin publik për çështjet që lidhen me armët e zjarrit.

Një lobim i tillë shpesh është i kalibruar me kujdes për të naviguar ligjet e financave të zgjedhjeve në SHBA.

Disa hetime kanë treguar se grupet kryesore lobuese kundër kontrollit të armëve – veçanërisht më të shquarit, Shoqata Kombëtare e Pushkës (NRA) – kanë lidhje të ngushta me industrinë e armëve të zjarrit shumë miliarda dollarëshe në SHBA.

NRA dhe grupe të ngjashme shpesh e konsiderojnë veten si mbrojtës të të drejtave civile, duke vënë në dukje Amendamentin e Dytë të Kushtetutës së SHBA-ve që vendos “të drejtën e njerëzve për të mbajtur armë”.

Ndërkohë, grupet e kontrollit të armëve, si organizata Giffords, e themeluar nga ish-kongresmenja amerikane dhe viktima e dhunës me armë Gabby Giffords, akuzojnë lobistët e NRA-së se janë të motivuar vetëm nga qëllimi “për të shitur më shumë armë dhe për të plotësuar linjën e fundit të drejtuesve të lobit të armëve”.

Mbrojtësit e kontrollit të armëve kanë fajësuar prej kohësh fuqinë e lobit për mungesën e masave federale të kontrollit të armëve të miratuara në SHBA vitet e fundit, pavarësisht një serie të shtënash masive të spikatura dhe një rritjeje të kohëve të fundit në incidentet aktive të të shtënave.

Mbrojtësit e kontrollit të armëve fajësojnë gjithashtu lobistët për ndihmën për lehtësimin e kufizimeve të armëve të zjarrit në legjislaturat shtetërore të dominuara nga republikanët në të gjithë vendin.

Guvernatori i Texas-it Greg Abbott dhe senatori republikan Ted Cruz, si dhe ish-presidenti amerikan Donald Trump, do të flasin më vonë këtë javë në një takim të organizuar nga Instituti për Veprim Legjislativ i NRA-së, krahu i vetë-përshkruar “lobues” i organizatës. .

Sa ndikues është ‘lobi i armëve’?

Është e vështirë të përcaktohet sasia e ndikimit të plejadës së grupeve që përbëjnë lobin e armëve, të cilat ofrojnë si memorie politike ashtu edhe miliona dollarë në mbështetje të drejtpërdrejtë për kandidatët në të gjithë vendin. NRA, e cila ka hasur në vështirësi financiare vitet e fundit, ka mbajtur prej kohësh një sistem vlerësimi për politikanët dhe ndërmerr fushata reklamuese në mbështetje të interesave të saj.

Guvernatori i Texas-it Greg Abbott

Nga viti 1998 deri në vitin 2020, grupet pro-armë kanë paguar 171.9 milionë dollarë në lobim për të ndikuar drejtpërdrejt në legjislacion, sipas “OpenSecrets”, një organizatë jofitimprurëse që gjurmon shpenzimet në politikën amerikane. Që nga viti 1998, vetëm NRA pagoi 63 milionë e 857 mijë e 564 dollarë në atë kategori.

Ndërkohë, grupet pro-armë kanë paguar 155.1 milionë dollarë në një hark kohor 10-vjeçar nga viti 2010 deri në 2020-ën për të ashtuquajturat shpenzime të jashtme, sipas “OpenSecrets”. Që nga viti 2000, NRA-ja ka paguar më shumë se 140 milionë dollarë në shpenzime të tilla, që përfshin të gjitha shpenzimet që mbështesin – por nuk koordinohen drejtpërdrejt me – një kandidat.

Ndryshe nga kontributet e drejtpërdrejta për kandidatët, nuk ka kufi në shpenzimet e jashtme për korporatat dhe jofitimprurësit pas vendimit të Gjykatës së Lartë të vitit 2010 “Citizens United” kundër FEC-së.

Në vitin 2016, NRA thuhet se shpenzoi 50 milionë dollarë në shpenzime të jashtme në mbështetje të Trump-it dhe gjashtë kandidatëve republikanë për Senat.

Paratë siguruan që një në çdo 20 reklama televizive që u transmetuan në tetor të 2016-ës në shtetin me ndikim të Pensilvanisë, sponsorizohej nga NRA-ja, sipas një analize nga Qendra për Integritet Publik. Në Karolinën e Veriut, një në çdo nëntë reklama u sponsorizua nga NRA-ja atë muaj, ndërsa në Ohio, një në çdo tetë reklama nxiti interesat e grupit pro-armë.

Shpenzimet e përgjithshme të NRA-së u rritën me 100 milionë dollarë në 2016-ën krahasuar me vitin e kaluar me “asnjë politikan që nuk përfitonte më shumë” se Trump, raportoi “OpenSecrets”.

Joe Biden në konferencë për media pas sulmit në shkollën fillore në Texas. Foto: Leah Millis/Reuters

Trump premtoi në mënyrë të përsëritur se do të mbështeste të drejtat e armëve, në vitin 2017, duke i thënë NRA-së: “Unë kurrë nuk do t’ju zhgënjej”.

Organizatat pro-armë kanë paguar gjithashtu një total prej 54.4 milionë dollarë në kontribute të drejtpërdrejta të fushatës, kategori që u nënshtrohet kufizimeve në donacione, nga viti 1990 deri në vitin 2020, sipas “OpenSecrets”.

Kontributet në vitet e fundit kanë qenë pothuajse tërësisht për republikanët.

Marrësit kryesorë, deri më tani, në 2022 në Kongresin e SHBA-ve ishin senatorët republikanë Rand Paul dhe John Kennedy, të cilët secili morën mbi 38 mijë dollarë nga grupet pro-armë, sipas “OpenSecrets”.

Minoriteti i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve, Steve Scalise, mori 25 mijë e 610 dollarë nga grupet pro-armë gjatë asaj periudhe.

Në vitin 2018, gjatë ofertës së tij për rizgjedhje, senatori i Texas-it Cruz mori 311 mijë e 151 dollarë kontribute të drejtpërdrejta nga grupet pro-armë.

Në vitin 2020, senatorët republikanë të cenueshëm Martha McSally, David Perdue dhe Kelly Loeffler morën respektivisht mbi 516 mijë dollarë, 307 mijë dhe 298 mijë dollarë nga grupet pro-armë, sipas “OpenSecrets”.

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump
Sa i fuqishëm është “lobi i kontrollit të armëve”?

Përpjekjet për të ligjësuar kontrollin e armëve në nivel federal kanë bërë pak përparim pas masakrës së Sandy Hook në 2012-ën, por avokatët kanë vënë në dukje një lëvizje në rritje të kontrollit të armëve, për të cilën ata thonë se mund të çojë në ndryshim.

Kjo lëvizje ishte “në thelb inekzistente” në vitin 2013, kur përpjekjet për të zgjeruar kontrollet federale të nevojshme për shitjet e armëve të zjarrit dështuan në SHBA, tha senatori Chris Murphy, i cili përfaqëson Connecticut, për New York Times në mes të majit.

Ndërkohë, lobimi për kontrollin e armëve, ndonëse ende i zbehtë nga lëvizjet pro-armë, është rritur që nga viti 2013, të udhëhequr nga grupe si “Giffords”, “Everytown for Gun Safety”, e mbështetur nga Mike Bloomberg dhe “Sandy Hook Promise”.

Shpenzimet e përgjithshme vjetore për lobimin nga avokatët e kontrollit të armëve u rritën nga 250 mijë dollarë në 2012-ën në 2.2 milionë dollarë në 2013-ën.

Në vitin 2021, grupet e kontrollit të armëve shpenzuan 2.9 milionë dollarë për lobim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore