Lajme

Çfarë qëndron pas përpjekjeve të Iranit dhe Rusisë për të lidhur sistemet bankare?


“Kanali financiar midis Iranit dhe botës është duke u rivendosur”.

Kështu tha guvernatori i ri i Bankës Qendrore të Iranit, Mohammadreza Farzin, javën e kaluar kur njoftoi se Irani dhe Rusia kanë ndërmarrë një hap të rëndësishëm drejt lidhjes së infrastrukturës së tyre bankare mes sanksioneve perëndimore.

Rusia nuk ka komentuar ende, por, sipas Bankës Qendrore të Iranit (CBI), pas vitesh pune, të dy vendet kanë arritur të lidhin shërbimin kombëtar të mesazheve financiare të Iranit SEPAM me Sistemin e Mesazheve Financiare të Rusisë të Bankës së Rusisë (SPFS).

SPFS është ekuivalenti rus i Shoqërisë për Telekomunikacionin Financiar Ndërbankar në mbarë botën (SWIFT), sistemi global i mesazheve dhe transferimeve financiare, dhe qëllimi i tij është ta lidhë atë me fuqi të tjera të mëdha si Kina dhe India. Filloi të zhvillonte SPFS kur më parë u kërcënua me dëbim nga SWIFT për aneksimin e Krimesë në 2014.

I tërë sistemi bankar iranian është shkëputur nga SWIFT si rezultat i valëve të sanksioneve amerikane që filluan në vitin 2018 kur presidenti i atëhershëm Donald Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore e Iranit me fuqitë botërore të vitit 2015. Bisedimet për rivendosjen e marrëveshjes bërthamore mbeten të bllokuara.

Por tani, thotë Irani, disa dhjetëra institucionet e tij financiare mund të lidhen me bankat ruse, përveç më shumë se 100 bankave nga 13 vende të tjera – kryesisht euroaziatike – që kanë akses në SPFS.

Njoftimi vjen pasi Teherani dhe Moska janë afruar gjithnjë e më shumë në vitin e kaluar pas pushtimit rus të Ukrainës, i cili shkaktoi më shumë sanksione perëndimore kundër Rusisë. Irani ka qenë gjithashtu në shënjestër për furnizimin e Rusisë me dronë, të cilët thotë se janë dorëzuar para pushtimit të Ukrainës në shkurt 2022.

Përparimi i lidhjeve ekonomike është thelbësor për marrëdhëniet, me tregtinë dypalëshe që u rrit në më shumë se 4 miliardë dollarë vitin e kaluar për herë të parë ndonjëherë, sipas zyrtarëve iranianë dhe rusë.

Qeveria iraniane tha javën e kaluar se Rusia, me 2.7 miliardë dollarë, ishte deri tani investitori më i madh në ekonominë iraniane të sanksionuar në vitin e parë që nga fillimi i presidencës së Ebrahim Raisi në gusht 2021.

“Vullneti politik ekziston”

Për të zgjeruar më tej marrëdhëniet ekonomike, Iranit dhe Rusisë kishin nevojë për një lidhje më të fortë bankare dhe tani infrastruktura teknike e munguar duket se është në vend për këtë.

Ebrahim Raisi

Para luftës së Ukrainës dhe sanksioneve që ajo solli ndaj Moskës, Irani ishte më i interesuar se Rusia për bashkëpunimin e strukturuar bankar, por tani duket se Rusia po e shtyn edhe atë, sipas Hamidreza Azizi, një bashkëpunëtor në Institutin Gjerman për Çështjet Ndërkombëtare dhe të Sigurisë.

Për Iranin, thjesht lidhja e sistemit të tij të mesazheve financiare me atë të Rusisë nuk forcon automatikisht marrëdhëniet bankare, sepse bankat e lidhura me SPFS ende duhet të vendosin nëse duan të punojnë me klientët iranianë dhe të krijojnë llogari korrespondente me bankat iraniane.

“Është sikur një person të jetë në rrjetin telefonik dhe mund të lidhet me këdo, por ju mund të thoni se ka komunikim vetëm kur kjo të ndodhë”, tha Mohsen Karimi, zëvendës i CBI për çështjet ndërkombëtare.

“Mungesa e likuiditetit”

Teherani dhe Moska po kërkojnë gjithashtu të forcojnë përdorimin e monedhave të tyre kombëtare në tregti në përpjekje për të dobësuar gradualisht ndikimin e dollarit amerikan dhe euros në ekonomitë e tyre.

Në korrik të vitit të kaluar, rubla ruse u shtua zyrtarisht në shportën e monedhave që ofrohen në NIMA, një treg shtetëror i këmbimit valutor për importuesit dhe eksportuesit iranianë i nisur në vitin 2018 dhe i mbikëqyrur nga banka qendrore.

Ali Salehabadi

Shefi i atëhershëm i CBI-së, Ali Salehabadi kishte thënë se tregu i rubla-rialit ishte nisur me një marrëveshje me vlerë 2 milionë rubla (rreth 28 mijë e 300 dollarë), duke inkurajuar gjithashtu eksportuesit iranianë në Rusi që të ofrojnë rublat e tyre në treg.

NIMA tani mban një normë fikse, artificialisht më të ulët se tregu i hapur, në një përpjekje për të parandaluar zhvlerësimin e mëtejshëm të monedhës së luftuar iraniane, e cila kohët e fundit ka parë ulje të reja të të gjitha kohërave mes protestave dhe tensioneve të vazhdueshme me Perëndimin.

Zyrtarët nuk kanë dhënë asnjë të dhënë për vëllimin e marrëveshjeve rial-rubla në NIMA, apo saktësisht se sa nga tregtia e tyre e përgjithshme dypalëshe kryhet aktualisht në monedha kombëtare.

Bërja e mundshme që bankat të përpunojnë pagesat ndërkufitare nuk do të thotë që tregtia do të rritet automatikisht, pasi tregtarët rusë dhe iranianë vazhdojnë të përballen me sfida, sipas Esfandyar Batmanghelidj, CEO i Fondacionit Bourse & Bazaar, një institut ekonomik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore