Sport

Çfarë presim nga rikthimi i Champions League?


Champions League do të rikthehet në fushë, me ndeshjet e 1/16-ve, të cilat fillojnë të martën me mbajtësin e titullit kampion, Manchester City ndaj kampionit danez FC Copenhagen.

Arsenali është i vetmi klub tjetër britanik në veprim, që shpreson të arrijë në çerekfinale të kompeticionit kryesor të Evropës, pas një mungese 14-vjeçare.

Diku tjetër, dy anglezë po marrin pjesë në garën e këpucëve të arta dhe Harry Kane shpreson që më në fund të thyejë shterpësinë e tij me trofe, duke i dhënë Bayern Munichut lavdinë evropiane.

Çfarë pritet nga kjo fazë?

Kane dhe Bellingham shpresojnë për lavdinë evropiane

Dy lojtarët më të mirë në Evropë për momentin janë anglezë?

Kapiteni i Anglisë, Kane dhe mesfushori Jude Bellingham, janë pinjollët për gjigantët evropianë, përkatësisht Bayern Munich dhe Real Madrid.

Kane iu bashkua Bayernit nga Tottenhami gushtin e kaluar dhe që atëherë ka shënuar 28 gola dhe ka dhënë tetë asistime në vetëm 28 ndeshje.

Ai gjithashtu shënoi katër gola dhe tre asistime në gjashtë paraqitje në Ligën e Kampionëve, pasi gjashtë herë fituesi i Bayern-it shkoi i pamposhtur në Grupin A për të vendosur një barazim në 1/16 me skuadrën italiane Lazio.

Sa i përket Bellingham, 20-vjeçari shënoi katër gola dhe tre asistime në pesë ndeshjet e fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve – por do të humbasë udhëtimin e së martës në Leipzig me një ndrydhje në kyçin e këmbës.

Në sezonin e tij debutues me Los Blancos, Bellingham shënoi 20 gola dhe krijoi tetë asistime në 29 ndeshje në të gjitha garat.

Skuadra e tij Real Madrid, fitues rekord 14 herë, shpreson ta kthejë mesfushorin në kohë për ndeshjen e dytë, pasi testet zbutën çdo frikë për një dëmtim të rëndë.

Haaland për këpucën e artë?

Erling Haaland i Manchester City sezonin e kaluar përfundoi si golashënuesi më i mirë i kompeticionit me 12 gola nga 11 ndeshje.

Këtë sezon, norvegjezi ka shënuar pesë gola nga pesë ndeshje në grup, duke e vënë atë në krye me Antoine Griezmann dhe Alvaro Morata të Atletico Madrid dhe Rasmus Hojlund të Manchester United në krye të listave të golashënuesve të kompeticionit.

Megjithëse United i Hojlund nuk është më në turne, ka shumë lojtarë nga klubet angleze që mund të sfidojnë ende titullin e Haaland.

Sulmuesi i Manchester Cityt, Julian Alvarez, dhe ai i Arsenalit, Gabriel Jesus kanë të dy nga katër gola në Ligën e Kampionëve këtë sezon, ndërsa Phil Foden i Cityt dhe Bukayo Saka i Arsenalit kanë nga tre secili.

Sezonin e kaluar, pasi shënoi pesë gola në grupe, Haaland shënoi pesë gola në një ndeshje kundër RB Leipzig në 16 të fundit.

A ka vend për më shumë shkëlqim individual pas 12 muajsh?

Çfarë tjetër për të parë teksa rikthehet Champions League

Barcelona është rikthyer në nokaut pas një mungese tre-vjeçare, duke përballur Napolin, i cili është një nga shtatë klubet në 16 të fundit që nuk kanë fituar kurrë Ligën e Kampionëve apo Kupën Evropiane.

Dy nga këto skuadra janë Paris St-Germain dhe Real Sociedad, të cilët do të takohen për herë të parë në një kompeticion të UEFA-s.

PSG kaloi në Grupin F për të arritur në 16-shen e fundit për sezonin e 12-të radhazi, ndërsa Sociedad është i pamposhtur në sezonin e parë të Ligës së Kampionëve pas një dekade larg.

Nënkampionët e sezonit të kaluar dhe liderët e Serisë A, Inter Milan, përballen me një skuadër Atletico Madrid që mburret me Morata dhe Griezmann në formë të pandalshme.

PSV Eindhoven, i cili aktualisht drejton ligën e lartë holandeze, shpreson të arrijë në çerekfinalen e parë të Ligës së Kampionëve që nga viti 2007. Borussia Dortmund, skuadra e së cilës do të përfshijë të huazuarin e Manchester United, Jadon Sancho, i pengon.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore