Sport

Çfarë po ndodh me Manchester Cityn


Pep Guardiola dha një përgjigje të vetme që zgjati për gjashtë minuta e gjysmë gjatë konferencës së tij për shtyp para ndeshjes të martën, por ajo që pasoi në përgjigjen e tij të radhës ishte ndoshta pranimi më i sinqertë.

“Si e pashë ekipin, me problemet që kemi, ndryshimin e bërthamës së ekipit, lojtarët e mesfushës janë krejtësisht të kundërt me atë që kemi sezonet e fundit, ne ndryshojmë shumë gjëra, por jemi mjaft të qëndrueshëm, krijojmë më shumë shanse, pranojmë më pak se kundërshtarët”, tha trajneri spanjoll.

Dhe kjo është padyshim thelbi i çështjeve të tyre aktuale, të cilat kanë arritur në tre barazime radhazi në Premier League, një fitore e dobët ndaj Leipzig dhe tani një humbje 1-0 në Aston Villa, në të cilën ata ndoshta ishin në gjendjen më të keqe se në çdo periudhë gjatë epokës së jashtëzakonshme të Guardiola-s.

Ata me të vërtetë kanë ndryshuar thelbin e ekipit. Nëpërmjet dëmtimeve, pezullimeve ose tregut të transferimeve, atyre u mungojnë, për një pjesë të madhe të sezonit, në disa momente kyçe të tij ose në të vërtetë të gjithë sezonin, lojtarët që kanë nxitur suksesin e tyre në vitet e fundit, jo më pak tripletën sezonin e kaluar.

Kevin De Bruyne ka luajtur 20 minuta të sezonit, John Stones jo më shumë, Rodri është përjashtuar për katër ndeshje dhe Jack Grealish ka qenë brenda dhe jashtë (nga forma dhe fiziku). Ilkay Gundogan dhe Riyad Mahrez u larguan gjatë verës. Nëse City nuk duket si vetvetja, atëherë përgjigja e parë është pikërisht aty përballë nesh.

Pep Guardiola

Të gjitha skuadrat kanë dëmtime dhe City do të fitojë më pak simpati se çdo tjetër për shkak të reputacionit të tyre si shpenzues të mëdhenj, por nuk është vetëm një rast i mungesës së lojtarëve të klasit të lartë. Është lloji i lojtarëve që u kanë munguar dhe ndikimi që kanë në lojën e tyre.

I mbani mend ato ndeshje “të mërzitshme” që tifozët i urrejnë aty ku City lëviz në terrene të ndryshme dhe thjesht e mban topin, duke mos i dhënë kundërshtarëve as një këndore? Kjo sepse ata kanë përdorur lojtarë si Grealish, Mahrez, Gundogan, Stones dhe Rodri për të marrë vendimet e duhura, për të luajtur një pasim të sigurt kur është i nevojshëm, për të ricikluar posedimin duke e ditur se ndoshta kjo nuk krijon ndonjë rrezik për kundërshtarin për momentin, por është më mirë sesa të humbasësh kontrollin, qoftë edhe për një kundërsulm.

Për sa kohë që City ka në ekip lojtarë si Phil Foden, Julian Alvarez dhe Jeremy Doku, të gjithë duke u përpjekur të kombinohen me Erling Haaland, ata do të jenë gjithmonë një kërcënim. Ata janë të gjithë lojtarë fantastikë, ata e kanë çuar City-n lart në tabelë këtë sezon dhe do të kenë një ndikim të madh kur të shpërndahen trofetë.

Por për shkak se ata janë të gjithë lojtarë të tillë të drejtpërdrejtë, ata do të prodhojnë një lojë më të drejtpërdrejtë, kjo është një pasojë e natyrshme. Ishte e qartë në fillim të sezonit kur ata po fitonin, por jo gjithmonë në mënyrë të sigurt, por kundër skuadrave më të mira është theksuar edhe më shumë kohët e fundit.

Skuadrat e Guardiola-s nuk janë vërtet të përgatitura për kaos, dhe kështu, ndërsa një trajner tjetër mund të ndihet rehat duke përqafuar një qasje më të drejtpërdrejtë, të themi, në ndeshjet e vështira si Arsenal-i dhe Villa, Guardiola do të tentojë të kontrollojë lojën sa më shumë që të jetë e mundur, edhe nëse ajo nuk i përshtatet natyrës së lojtarëve që ka në dispozicion. Kjo ka funksionuar shpesh këtë sezon, madje deri në një masë te Arsenal-i, por rezultoi në një shfaqje të pabarabartë të mërkurën.

Megjithatë, ata luajtën mirë kundër Liverpool-it dhe sigurisht në pjesën e parë kundër Tottenham-it, por nëse ata nuk ishin pak më të mirët në ato ndeshje, atëherë ata ishin mirë, shumë më pak bënë kundër Aston Villa-s.

Mungesa e Rodri-t do të kishte qenë një faktor në këtë, dhe kjo lidhet me llojet e tjera të lojtarëve që mungojnë. Ai është një tjetër kontrollues i lojës së City-t i padisponueshëm për përzgjedhje, pa zëvendësues të drejtpërdrejtë. Ka qenë kashta që i ka thyer kurrizin devesë.

Pasi Wolves mposhti City-n 2-1 në shtator, puna e ekipit të Gary O’Neil ishte bërë më e lehtë për shkak të faktit se Rodri nuk po luante. Kur City shkoi te Arsenal-i fundjavën më pas, Guardiola ndryshoi të gjithë qasjen e tij për të ndihmuar në plotësimin e boshllëkut, duke mbushur në mënyrë efektive mesin e fushës me lojtarë për ta mbajtur atë nën kontroll sa më shumë që të ishte e mundur.

Plani u shfaq i ngjashëm të mërkurën mbrëma në “Villa Park”, duke ditur se do të përballeshin me një skuadër të lartë plot energji dhe cilësi.

Pas një prej paraqitjeve më të këqija të City-t në vite, mbështetësit e klubit donin të dinin pse mesfushorët e tyre më të mirë përfunduan duke luajtur në krah.

Bernardo Silva, i vetmi lojtar i mbetur me një vlerësim të nivelit të lartë se si të tërheqë fijet e një ndeshjeje, ishte në krahun e djathtë. Phil Foden, i cili nuk e ka ende atë vlerësim, por sigurisht që është i rrezikshëm nga mesi, ishte në të majtë.

Do të ishte për shkak se Alvarez, një tjetër prani e drejtpërdrejtë në ekip, nuk është aq fleksibël sa Foden, dhe kështu nuk është aq i përshtatshëm për të luajtur gjerësisht.

Mesfusha ishte e përbërë nga dy qendërmbrojtës Stones, i cili ka lulëzuar duke kaluar në mesfushë nga mbrojtja në vend që të fillojë atje, dhe Manuel Akanji, i cili këtë sezon po ndjek gjurmët e anglezit. Përpara tyre u vendosën katër lojtarë, Foden dhe Silva nga krahët, teksa në qendër filluan një sulmues (Alvarez) dhe një 19-vjeçar si Rico Lewis, që me siguri mund të luajë atje, por ka kaluar pjesën më të madhe të punës së tij si mbrojtës i djathtë apo edhe në mesfushë.

De Bruyne nuk do t’i rregullonte gjërat vetë pasi nuk u jep atyre kontroll të lojës. Kujtoni përsëri sezonin 2019-20, kur ai pati 20 asistime, por City ishte ende i prekshëm ndaj kundërsulmeve. Por padyshim që ai do t’i ndihmonte krijimtarinë e tyre dhe kjo ishte e dukshme pas pushimit në “Villa Park” kur Guardiola i lëvizi gjërat.

Kevin de Bruyne – Pep Guardiola

Nuk ndihmon fakti që Guardiola nuk mundi ose nuk do t’i thërriste dy nënshkrimet e verës që nga fillimi, për shkak të një kombinimi të dëmtimeve të fundit dhe kohës së nevojshme për ta për t’u përshtatur me mjedisin e tyre të ri.

Mateo Kovacic dhe Mathues Nunes ka të ngjarë, duke pasur parasysh nevojën e përgjithshme të lojtarëve të City-t për kohë, të japin kontribute të mëdha në të ardhmen, por jo për momentin. Është e qartë se as Kalvin Phillips nuk do të luajë.

Mund të mos i ketë shpëtuar vëmendjes së njerëzve që Declan Rice shënoi në fitoren e fundit për Arsenal-in të martën, 24 orë përpara se City të luftonte për të krijuar një mesfushë bindëse. City e donte atë Rice-n në verë, si zëvendësuesin e Gundogan-it dhe lëvizja e tij në veri të Londrës mund të jetë e kushtueshme.

Sido që të jetë, kjo ecuri e rezultateve është padyshim diçka që nuk mund të vazhdojë për shumë më gjatë dhe Guardiola nuk po bën asgjë për këtë.

“Është detyra ime, puna ime, të gjej një mënyrë për të (përmirësuar) situatën”, tha ai të mërkurën. “Për shumë vite së bashku ne ishim në gjendje të gjenim një mënyrë për të fituar ndeshjet, ndonjëherë duke luajtur mirë, ndonjëherë jo, por gjithmonë kemi gjetur një mënyrë për ta bërë këtë dhe tani jemi duke luftuar. Duhet të ndryshojmë dinamikën, duke fituar sa më shpejt kundër Luton dhe Crystal Palace për të vazhduar të jemi atje (në garën për titull)”, theksoi ai.

Duket e mundshme që rikthimi i lojtarëve të tyre më me ndikim, apo edhe disa prej atyre që janë të aftë për të kontrolluar një lojë, do të bëjë një përmirësim të madh.

“Po, por me Rodri-n ne nuk mund të fitonim kundër Liverpool-it apo Spurs-it”, tha ai. “Sigurisht që ai është i rëndësishëm, por është detyra ime të gjej një mënyrë për ta bërë këtë. Sot është e thjeshtë, fitoi skuadra më e mirë. Ata ishin më të mirë dhe ne duhet ta pranojmë”.

“Kur nuk jemi në krye, nuk jemi mjaftueshëm konsistent për të fituar ndeshjet. Më duhet të mendoj për të. Më duhet të fle, të shoh lojërat dhe të reflektoj”, shtoi ai.

Guardiola i gjeti përgjigjet relativisht vonë sezonin e kaluar. Lëvizja e Stones në mesfushë ishte ajo që e ktheu valën drejt tripletës së trofeve. Në dhjetor 2021, ai e tronditi City-n nga një hutim 18-mujor (relativ) duke lëvizur Joao Cancelo në fushë. Në dhjetor të 2018-ës ata humbën ndeshjet e njëpasnjëshme gjatë Krishtlindjeve, por shkëlqyen nga shkurti, duke fituar 14 ndeshjet e tyre të fundit. Edhe në 2022, por edhe tani në 2023 City po shfaq probleme. Në rastet e mëparshme situatat janë zgjidhur, teksa pritet me padurim “shpikja” e re për këtë sezon nga Pep.

Edhe pas tre pikëve nga katër ndeshje do të ishte budallallëk t’i fshehësh problemet dhe me siguri rikthimi i atyre lojtarëve të dëmtuar do të jetë një ndihmë e madhe. Nëse jo, Guardiola mund të duhet të gjejë përsëri përgjigje të ndryshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore