Momente

Çfarë ofron mega dueli Fury kundër Usyk


Tyson Fury - Oleksandr Usyk

Më në fund, pasi dueli kundër Oleksandr Usyk u anulua në shkurt për shkak të një dëmtimi nga Tyson Fury, kampionët e pamposhtur të peshave të rënda do të takohen më 18 maj në Riad. Fituesi kurorëzohet si “kampioni i parë i padiskutueshëm” në dy dekada.

Fury vs Usyk: Për çfarë bëhet fjalë?

Për të gjithë rripat e njohur të kampionatit botëror. Fury është kampion bote në WBC, Usyk mban titujt botërorë WBA, WBO dhe IBF. Kushdo që fiton është i vetmi kampion i vërtetë i botës në peshat e rënda.

Bashkatdhetari britanik i Fury-t, Lennox Lewis, ishte i fundit në peshën e rëndë që unifikoi të gjithë titujt botërorë më shumë se 20 vjet më parë, teksa vëllezërit Klitschko ndanë kurorën mes tyre.

Në Fury – Usyk, nuk janë vetëm titujt që janë në lojë. Fury ka mbajtur titullin e kampionit botëror “linear” (një lloj linje “natyrore” e trashëgimisë që daton në 1885) që nga fitorja e tij ndaj Wladimir Klitschko në fund të 2015.

Usyk sjell me vete rripin prestigjioz “The Ring”, të cilin shumë fansa dhe ekspertë e vlerësojnë më shumë se titujt e tjerë.

Pse po zhvillohet dueli në Arabinë Saudite?

Thjesht: Sepse sauditët paguajnë më së shumti para falë fondit të tyre shtetëror pothuajse të pashtershëm dhe falë ministrit të “Argëtimit” Turki Al-Sheikh.

Monarkia në Gjirin Persik e ka paraqitur veten si një fuqi e madhe sportive për disa kohë, duke pompuar shuma të mëdha parash në ligën e saj të futbollit, duke pasur një ligë pompoze golfi dhe duke organizuar një Grand Prix të Formula 1.

Dueli i Usyk kundër Anthony Joshua në 2022 dhe dueli i shfaqjes së Fury me ish-kampionin e UFC, Francis Ngannou u zhvillua gjithashtu në Arabinë Saudite.

Tyson Fury

Lufta për kampionin e padiskutueshëm botëror të peshave të rënda është vetëm ngjarja e radhës e prestigjit për sauditët.

Promotori i Fury-t, Frank Warren, e përshkroi atë si “lufta më e madhe e boksit e shekullit”.

Riadi është gati të kapërcejë Las Vegasin si epiqendra e boksit të peshave të rënda. Fury, Usyk, Anthony Joshua dhe pretendentët më të fortë botëror, ata të gjithë po luftojnë në mbretërinë e shkretëtirës të Princit të Kurorës Mohammed bin Salman.

Çfarë fitojnë boksierët?

Shumë. Shumë. Luftëtarët negociuan tarifat e tyre veçmas me organizatorët sauditë. Shumat specifike ende nuk janë zbuluar.

Megjithatë, promotori amerikan i Fury-t, Bob Arum (92 vjeç dhe ka qenë në këtë biznes pothuajse për aq kohë) tha se ai pret që britaniku të mbledhë “shumë më shumë se 100 milionë dollarë” nga “Përballja e padiskutueshme” në Arabinë Saudite.

Usyk gjithashtu fiton. Për ta vënë atë në perspektivë: Ai u pagua 50 milionë dollarë për luftën e tij të dytë kundër Joshua-s në Xhedah. Ai duhet të fitojë shumë më shumë kundër Fury-t.

Çfarë e bën përballjen kaq të veçantë në aspektin sportiv?

Se dy kampionë të pamposhtur të botës takohen me njëri-tjetrin. Fituesi është pesha e rëndë më e mirë e një brezi.

Fury (35) rrëzoi nga froni mbretin për një kohë të gjatë Wladimir Klitschko në 2015 dhe, pas një rikthimi përrallor, mposhti me nokaut Deontay Wilder dy herë në 2018.

Usyk (36) u kurorëzua kampion i padiskutueshëm botëror në peshën deri në 90.72 kg në 2018 dhe tani mund ta përsërisë këtë, një arritje që vetëm legjendari Evander Holyfield e ka bërë deri më tani.

Fury kundër Usyk është gjithashtu një duel klasik “Davidi kundër Goliathit”. Usyk (1,90 metra/100 kilogramë) është 16 centimetra dhe 20 deri në 25 kilogramë më i lehtë se kolosi anglez.

Oleksander Usyk

Duke përjashtuar qëllimisht luftimet absurde të gjigantit rus Nikolay Valuev, duhet të ktheheni në librin e historisë së boksit në vitin 1934 për të gjetur një të ngjashme.

Në atë kohë, Primo Carnera, i cili peshonte 122 kilogramë dhe ishte pothuajse dy metra i gjatë, u ndesh me kampionin e peshave të lehta Tommy Loughran (1.82 metra, 84 kilogramë).

Beteja e shkretëtirës do të jetë gjithashtu një gjë emocionuese për sa i përket stilit. Fury ka përdorur një qasje sulmuese prej disa kohësh, duke shtypur kundërshtarin e tij me gjithë masën e tij.

Usyk rrotullohet rreth kundërshtarëve të tij falë lëvizjeve të tij magjepsëse të këmbëve, duke i mbuluar ata me grushte të shpejtë nga kënde të ndryshme.

Një nga pyetjet e mëdha është nëse ai do të jetë në gjendje ta bëjë këtë kundër Fury-t. Anasjelltas, do të jetë interesante të shihet sesi anglezi përballet me Usyk-un e shpejtë dhe pozicionin e tij të pakëndshëm të krahut të djathtë.

Kush është i avantazhuari?

Pavarësisht performancës së tij të dobët të fundit kundër fillestarit të boksit, Francis Ngannou, ai është ende Fury, kryesisht falë avantazheve të tij fizike.

“Një boksier i mirë i madh mund një të vogël të mirë”, thotë shprehja e vjetër e boksit. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, Lennox Lewis dha prova të kësaj teze kundër Evander Holyfield në 1999.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore