Lajme

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet sot?


Donald Trump pretendon se do të arrestohet këtë të martë të 21 marsit për akuzat që rrjedhin nga një hetim për një pagesë prej 130 mijë dollarësh për yllin porno Stormy Daniels në 2016.

Nëse po, ai do të ishte ish-presidenti i parë që do të përballet me akuza penale.

Në vitin 2016, ylli i filmit për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi me media duke i ofruar shitjen e informacionit të asaj që ajo tha se ishte një lidhje që kishte me Donald Trump në 2006.

Ekipi i Trump-it e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130 mijë dollarë zonjës Daniels për të heshtur.

Kjo nuk është e paligjshme.

Megjithatë, kur Trump rimbursoi Cohen, të dhënat për pagesën thonë se ishte për tarifat ligjore.

Prokurorët thonë se kjo do të thotë se Trump falsifikon të dhënat e biznesit, që është një kundërvajtje – një vepër penale – në Neë York.

Prokurorët gjithashtu mund të pretendojnë potencialisht se kjo shkel ligjin zgjedhor, sepse përpjekja e tij për të fshehur pagesat e tij ndaj Daniels ishte e motivuar nga mosdashja që votuesit të dinin se ai kishte një lidhje me të.

Mbulimi i një krimi duke falsifikuar të dhënat do të ishte një krim, që është një akuzë më e rëndë.

Edhe avokatët e ndjekjes penale pranojnë se sido që të jetë, ky nuk është aspak një rast i qartë.

Ka pak precedent për një ndjekje penale të tillë dhe përpjekjet e kaluara për të akuzuar politikanët për kapërcimin e kufirit midis financimit të fushatës dhe shpenzimeve personale kanë përfunduar në dështim.

“Do të jetë e vështirë”, thotë Catherine Christian, një ish-prokurore financiare në qarkun e New Yorkut.

A do të akuzohet vërtet?

Vendimi nëse do të ngrihen akuza i takon Prokurorit të Qarkut, Alvin Bragg.

Ai ngriti jurinë e madhe për të hetuar nëse kishte prova të mjaftueshme për të ndjekur një ndjekje penale, dhe ai është i vetmi që e di nëse – ose kur – do të shpallet një aktakuzë.

Javën e kaluar, avokatët e Trump thanë se ish-presidentit iu ofrua një shans për t’u paraqitur para jurisë së madhe, gjë që konsiderohet një shenjë se hetimi është afër përfundimit.

Avokatët e ish-presidentit kanë minimizuar sugjerimet se ata ose Trump kanë ndonjë njoftim paraprak për një aktakuzë të afërt, duke thënë se komenti i Trumpit bazohej në raportet e mediave.

Megjithatë ka shenja të tjera që juria e madhe po përfundon hetimin.

Të dy, Michael Cohen dhe ish-këshilltari i tij ligjor Robert Costello – tani një kritik i mprehtë – dhanë dëshmitë.

Çfarë ndodh nëse Trump arrestohet?

Nëse ai akuzohet, avokatët e Trump kanë treguar se arrestimi i ish-presidentit do të ndiqte procedurë standarde.

Kjo do të thotë se ai do të udhëtonte nga shtëpia e tij në Mar-a-Lago në Florida për të bërë një paraqitje në gjykatën e qytetit të New Yorkut, të kompletuar me një prenotim zyrtar, gjurmë gishtash dhe shkrepje kamerash.

Duke pasur parasysh natyrën historike të një lëvizjeje të tillë dhe shqetësimet e sigurisë të përfshira, mënyra se si do të shpaloset kjo është e pasigurt – dhe ka të ngjarë të jetë objekt negocimi midis zyrës së prokurorit të qarkut dhe ekipit të Trump.

Pasi çështja të rezervohet dhe të zgjidhet një gjyqtar, detaje të tjera do të vendosen, të tilla si koha e gjykimit dhe kufizimet e mundshme të udhëtimit dhe kërkesat për lirimin me kusht për të pandehurin.

Një dënim për kundërvajtje do të rezultonte me gjobë.

Nëse Trump do të dënohej për akuzën e krimit, ai do të përballej me një dënim maksimal prej katër vjet burg, megjithëse disa ekspertë ligjorë parashikojnë se një gjobë është më e mundshme dhe se çdo kohë pas hekurave është shumë e pamundur.

A do të ketë protesta?

Pasi sugjeroi në një postim në rrjetet sociale se ai do të paditet të martën, Trump bëri thirrje të përsëritura për protesta masive nga mbështetësit e tij.

Gjuha e tij i bën jehonë retorikës së zemëruar që ai përdori përpara sulmit në Capitol në vitin 2021 dhe ka ngritur shqetësime për mundësinë e dhunës.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore