Shëndet

Çfarë janë vitaminat dhe si ndikojnë ato në shëndetin tuaj?


Vitaminat janë lëndë ushqyese që gjenden në ushqimet që hamë. Ato nevojiten për funksione të tilla si rritja, metabolizmi dhe aktivitetet e sistemit nervor.

Shpesh, një dietë për promovimin e shëndetit mund të sigurojë të gjitha vitaminat që i nevojiten trupit tuaj, por një suplement vitaminash mund të ndihmojë nëse ka një vitaminë që ju mungon.

Megjithatë, vitaminat mund të paraqesin rreziqe dhe të shkaktojnë efekte anësore, kështu që është gjithmonë e rëndësishme të bisedoni me një mjek përpara se t’i merrni ato.

Çfarë janë vitaminat?

Vitaminat gjenden natyrshëm në ushqimet që hani, shkruan HealthLine, transmeton AlbanianPost.

Trupi i njeriut i përdor ato për të funksionuar.

Ato luajnë një rol të rëndësishëm në mbështetjen e një perspektive pozitive shëndetësore. Në mënyrë tipike, një dietë e ekuilibruar dhe e mbushur me lëndë ushqyese është e mjaftueshme për të marrë të gjitha vitaminat që i nevojiten trupit tuaj.

Suplementet mund t’i ndihmojnë njerëzit të marrin vitaminat thelbësore nëse nuk janë në gjendje t’i marrin ato përmes dietës së tyre.

Ka 13 vitamina esenciale, të cilat përdoren në të gjithë trupin për funksione të ndryshme. 13 vitaminat thelbësore përfshijnë: Vitamina A, Vitamina B6, Vitamina B12, Vitamina C, Vitamina D, Vitamina E, Vitamina K, Tiamina, Riboflavina, Niacina, Acidi patogjen, Biotina dhe Folati.

Cilat janë përfitimet e vitaminave?

Përfitimet e vitaminave varen nga vitamina specifike. Megjithatë, marrja e sasisë së rekomanduar ditore të secilës vitaminë mund t’ju ndihmojë të jeni të shëndetshëm. Disa nga përfitimet kryesore të vitaminave përfshijnë:

Vitamina A: ndihmon me shikimin tuaj dhe në formimin dhe mirëmbajtjen e dhëmbëve, kockave, lëkurës dhe indeve të buta.

Vitamina B6: ju ndihmon të mbani funksionin e shëndetshëm të trurit dhe të formoni qelizat e kuqe të gjakut që ju nevojiten.

Vitamina B12: ju ndihmon në ruajtjen e sistemit tuaj nervor qendror, është gjithashtu i rëndësishëm për metabolizmin dhe për formimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Vitamina C: ju ndihmon në ruajtjen e indeve të shëndetshme dhe promovon shëndetin e dhëmbëve. Është gjithashtu e rëndësishme për shërimin e plagëve.

Vitamina D: Ju keni nevojë për vitaminë D në mënyrë që trupi juaj të absorbojë mjaft kalcium dhe të zhvillojë dhëmbë dhe kocka të shëndetshme.

Vitamina E: është e rëndësishme për funksionin e organeve.

Vitamina K: ju ndihmon në mpiksjen e gjakut.

Tiamina: është thelbësore duke i kthyer karbohidratet që hani në energji që mund të përdorni.

Riboflavina: ndihmon trupin tuaj të prodhojë qeliza të kuqe të gjakut.

Niacina: ju ndihmon në ruajtjen e lëkurës dhe sistemit tuaj nervor.

Acidi patogjenik: është i rëndësishëm për metabolizmin dhe prodhimin e hormoneve e kolesterolit.

Biotina: i ndihmon trupin të metabolizojë proteinat dhe karbohidratet dhe ndihmon trupin të prodhojë kolesterol dhe hormone.

Folati: ju ndihmon në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe ADN-së.

A ka efekte anësore nga marrja e vitaminave?

Vitaminat ndonjëherë mund të shkaktojnë efekte anësore. Në mënyrë tipike, kjo ndodh në doza të larta. Meqenëse vitaminat janë tashmë në ushqimet që hamë, mund të jetë e lehtë të marrësh aksidentalisht një dozë më të madhe të vitaminës se sa të nevojitet.

Kjo mund të çojë në efekte anësore, duke përfshirë: një shije e keqe që mbetet në gojën tuaj, dhimbje stomaku, të vjella, diarrenë dhe kapsllëkun.

Mund të keni efekte anësore shtesë në varësi të llojit të vitaminës që merrni.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore