Lajme

Çfarë fshihet pas vizitës së Elon Musk “në oborrin e Xi Jinping”


Regjimi komunist ka hapur tapetin e kuq për Elon Musk në Pekin dhe Shangai.

Ndërsa manjatët kinezë të kapitalizmit dixhital – si Jack Ma i Alibaba-s – kanë rënë nga hiri ose përndryshe janë përballur me një qeveri armiqësore, për afrikano-amerikanin, trajtimi i nomenklaturës ka qenë luksoz.

Kështu e nis analizën e tij gazetari italian Federico Rampini për botimin “Corriere della Sera”.

Musk vizitoi Kinën si aksioneri kontrollues i Tesla-s, mos harroni, jo në versionin e tij më të fundit si kreu i Twitter.

Mediat sociale janë të ndaluara në Kinë. Tesla, përkundrazi, mbahet nga regjimi i Xi Jinping si një model: demonstrimi se Republika Popullore është ende një tokë mikpritëse për shumëkombëshe amerikane.

Ose, për ta shtrembëruar të njëjtin koncept pak më brutalisht, Tesla është prova e gjallë se Amerika nuk mund të bëjë pa Kinën, se çdo bisedë për shkëputje apo divorc mes dy ekonomive është propagandë e pastër e Luftës së Ftohtë, pa asnjë bazë në realitet.

Kina dhe SHBA-të janë të vendosur mes shkrirjes dhe shpërbërjes

Vizita e Musk u zhvillua në një kontekst delikat.

Nga njëra anë, ka pasur shenja se mund të arrihet një afrim midis Washington-it dhe Pekin-it, pas tensionit diplomatik që u kurorëzua me incidentin e balonës së spiunazhit në shkurt.

Pasi skandali i balonave të spiunazhit çoi në anulimin e një vizite të Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken në Kinë, kontaktet e nivelit të lartë mes dy superfuqive kishin ndaluar.

Javët e fundit kishte shenja përmirësimi: së pari një bisedë midis Jake Sullivan (kreu i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, dhoma e kontrollit strategjik të Shtëpisë së Bardhë) dhe homologut të tij kinez në Vjenë.

Më pas një takim në Washington mes dy delegacioneve qeveritare për të diskutuar tregtinë e jashtme.

Më në fund, lajmi i një vizite “sekrete” në Pekin të kreut të CIA-s… i deklasifikuar nga amerikanët për t’i bërë të ditur njerëzve se dy superfuqitë po flasin.

Në një alternim të sinjaleve pozitive dhe negative, megjithatë, duhet të shtojmë refuzimin e prerë të Pekin-it për një takim midis dy ministrave të mbrojtjes për të vendosur komunikime ushtarake të nivelit të lartë; dhe humbja e afërt në qiell kur një luftarak kinez për pak sa nuk u përplas me një avion ushtarak amerikan.

Rritja e makinës elektrike “made in China”

Pikërisht në këtë kontekst Musk është pritur në Pekin dhe Shangai si një mik i madh i regjimit.

Në shumë mënyra, vendimi i tij për të hapur fabrikën më të madhe të Tesla-s në botë në Shangai në vitin 2019 dha një kontribut vendimtar në zhvillimin e makinës elektrike në Kinë.

Kjo prani e Tesla-s ka pasur pasoja të dobishme në të gjitha nivelet.

Ai ndihmoi në “edukimin” e shoferëve kinezë për një produkt të ri.

Fakti që Tesla është adoptuar nga segmenti më i pasur i konsumatorëve ka ofruar gjithashtu një lloj marketingu indirekt për markat kineze që ofrojnë makina elektrike më të lira.

Në të njëjtën kohë, fabrika Tesla në Shangai i ka dhënë një stimul të mëtejshëm rritjes së industrive të lidhura, komponentëve për makinat elektrike, siç tregohet nga marrëdhënia që Musk ka krijuar me gjigantin lokal të baterive, Catl.

Nuk duhet harruar as që fabrika Tesla në Shangai prodhon për tregun vendas por edhe për eksport në Evropë dhe Azi.

Pra, është gjithashtu falë Musk që Kina ka kaluar Japoninë si eksportuesi kryesor në botë i makinave në tremujorin e parë të këtij viti.

Tashmë Republika Popullore konsiderohet si një peshë e rëndë në industrinë e makinave elektrike, e aftë për të pushtuar edhe tregun gjerman, i cili nuk ishte aspak i dhënë disa vite më parë.

Merita sigurisht që nuk është e gjitha e Musk: qeveria e Pekinit ka “ujdisur” sektorin e subvencioneve publike, ka kontribuar në rritjen e një morie prodhuesish vendas. Por prania e Tesla-s ndihmoi.

Një mesazh për SHBA-të

Musk ka qenë bujar me lëvdatat për vendin që pret fabrikën e tij më të madhe (më shumë se gjysma e prodhimit botëror të Tesla-s është e përqendruar në uzinën e Shangai-t).

Sipërmarrësi amerikan me origjinë nga Afrika e Jugut deklaroi se prodhimi i Shangai-t është në të njëjtën kohë “më efikasi” (përsa i përket kostos dhe produktivitetit) dhe gjithashtu “më i miri për sa i përket cilësisë”.

Autoritetet lokale i përdorën qartë ato fjalë dhe atë vizitë politike.

Ministri i Jashtëm kinez, Qin Gang tha se Musk tha se ishte kundër shkëputjes midis ekonomive kineze dhe amerikane.

Duke krahasuar botën e automobilave me atë të gjeopolitikës, Qin Gang shtoi se kombet duhet “të shmangin drejtimin e rrezikshëm”.

E gjithë kjo bëri jehonë të gjerë në mediat sociale kineze. Musk është një figurë shumë e njohur mes kinezëve, një ikonë që ka zënë vendin e Bill Gates dhe Steve Jobs për brezat e rinj.

Sipërmarrësi amerikan me dëshirë e përdori vizitën e tij nga propaganda e regjimit.

Kapitalistët pro-kinezë

Musk nuk është i pari nga kapitalistët e mëdhenj amerikanë që sinjalizon dëshirën për një shkrirje ekonomike me Kinën.

Ndër shefat ekzekutivë amerikanë që vizituan Republikën Popullore pas përfundimit të kufizimeve shëndetësore, mund të kujtojmë shefin e Pfizer-it, Albert Bourla dhe atë të Apple Tim Cook.

Megjithatë, ky i fundit vizitoi edhe Indinë: në planet e Apple ka një kalim nga situata aktuale në të cilën 85 për qind e iPhone dhe iPad janë montuar në Kinë, në një të ardhme ku 40 për qind do të prodhohet në Indi dhe Vietnam.

Është pikërisht ai lloj tranzicioni i përfaqësuar nga Apple që shqetëson drejtuesit kinezë dhe i shtyn ata të “marrin” Musk si një dëshmi të përsosmërisë mbi avantazhet e të pasurit fabrika në Kinë.

Diskursi amerikan mbi shkëputjen e frikëson Pekinin për arsye të qarta: Republika Popullore i detyrohet përparimit të saj të frikshëm ekonomik ndërveprimit me Perëndimin, sa më shumë të dobësohet kjo lidhje, aq më shumë hije mblidhen mbi të ardhmen e rritjes kineze.

Për të qenë të saktë, le të jetë e qartë se jo të gjitha kompanitë e huaja e shohin tapetin e kuq të shtrirë si Tesla.

Raportet e detajuara që lëshohen çdo vit nga Dhoma Evropiane e Tregtisë dhe Dhoma Amerikane e Tregtisë në Kinë paraqesin një pamje më pak rozë, me firmat kryesore perëndimore që ankohen për trajtim diskriminues dhe nacionalizëm të përhapur ekonomik.

Nga ana tjetër, arbitrariteti është rregull për një regjim që nuk ka asnjë detyrë transparence ose që praktikon shtetin e së drejtës.

Por siç tregon Musk, edhe në frontin amerikan ka rezistencë ndaj perspektivës së “shkëputjes”.

Musk i paguar nga Pentagon-i

Roli i Elon Musk në marrëdhëniet me Kinën mund të hidhet poshtë si një nga shumë “rrjedhjet përpara” të një karakteri anormal, një të huaji, i cili është gjithmonë në një kurs përplasjeje me establishmentin amerikan.

Por kini kujdes që të mos e keqkuptoni.

Krahas lajmeve për vizitën e tij në Pekin dhe Shangai, do të shprehja këtë: Pentagoni ka rënë dakord të paguajë Space X, një kompani tjetër në pronësi të Musk, për shërbimet satelitore që i ka ofruar Ukrainës që nga agresioni rus.

Dihet se sa i vlefshëm është rrjeti satelitor Space X edhe për forcat e armatosura të Ukrainës.

Musk e kishte ofruar këtë mbështetje vullnetarisht.

Pas disa muajsh, megjithatë, ai filloi të ankohej se i kushtonte 20 milionë dollarë në muaj.

Tani Pentagoni vendos që do të përballojë këtë shpenzim (domethënë, me fjalë të tjera, taksapaguesit amerikanë do ta paguajnë faturën).

Lajmi shërben për ta vendosur personazhin Musk në një këndvështrim pak më ndryshe: ai nuk është në të vërtetë një i huaj total, i izoluar plotësisht nga establishmenti, ai që ka marrëdhënie të tilla me udhëheqësit ushtarakë të Shteteve të Bashkuara.

Lobi pro-kinez

Në një thjeshtim ekstrem të historisë së kohëve të fundit, mund të thuhet se në vitet 1990 u çimentua një konsensus neoliberal bipartizan (nga babai i George Bush-it, republikan, te Bill Clinton, një demokrat) që bashkoi establishmentin amerikan dhe fuqitë e forta të kapitalizmit: ai bllok pushteti çoi operacionet për hapjen e kufijve ndaj tregtisë dhe lëvizjeve të kapitalit, krijimin e tregjeve të mëdha të vetme si NAFTA midis SHBA-Kanada-Meksikë, më në fund kooptimin e Kinës në OBT, organizatën botërore të tregtisë.

Midis humbësve të asaj faze ishin amerikanët e klasës punëtore, punët e të cilëve u zhvendosën në Kinë dhe pagat e të cilëve u shtrënguan; ndërsa fitimet e korporatave shumëkombëshe lulëzuan falë fabrikave të reja kineze.

Më pas erdhi kriza e madhe e vitit 2008 e cila shpërtheu revoltën kundër globalizimit deri në atë pikë sa gjeneroi dy sulme politike kundër liberalizmit: në të djathtë, Trumpizmi dhe lufta e tij ndaj tarifave, në të majtë, ideologjitë po aq proteksioniste të Bernie Sanders dhe Elizabeth Warren.

Vazhdimësia Trump-Biden sinjalizohet nga një slogan i famshëm i Jake Sullivan sipas të cilit Amerika duhet të bëjë “një politikë të jashtme për klasën e mesme” (një term që në SHBA përfshin klasën punëtore).

Është kundër kësaj kthese proteksioniste që Musk dhe Tridhjetë Tiranët përpiqen të organizojnë një rezistencë.

Lëkundjet në historinë amerikane

Megjithatë, siç e parashikon edhe gazetari italian Federico Rampini, ky është një thjeshtim.

Kapitalizmi amerikan nuk është vetëm më i pasuri dhe më dinamik në botë, ai është edhe një organizëm i larmishëm, i përshkuar nga konflikte të brendshme.

Nuk ka qenë kurrë kaq liberale. Jo çdo gjë ka qenë ndonjëherë në favor të hapjes së kufijve.

Historia është një disiplinë magjepsëse nëse përqafohet në kompleksitetin e saj të jashtëzakonshëm, jo ​​nëse reduktohet në disa formula.

Më vjen në ndihmë studimi monumental i një historiani, pikërisht profesori i i historisë ekonomike në Cambridge, Martin Daunton, i cili sapo ka botuar “Qeveria Ekonomike e Botës, 1933-2023”.

Ndër të tjera, vepra përmban një rindërtim të cikleve të ndryshme të politikës së jashtme amerikane, mënyrën se si Shtetet e Bashkuara janë përpjekur të ndërtojnë një rend ekonomik ndërkombëtar.

Një tjetër historian anglez, Adam Tooze, bëri një rishikim të vlefshëm të tij në Financial Times të 27 majit.

Amerika ka pasur gjithmonë qëndrime ambivalente për tregjet e hapura dhe globalizimin.

Ka qenë herë një fuqi proteksioniste, herë të tjera ka përqafuar liberalizmin: gjithmonë e ndikuar nga betejat e brendshme midis interesave konfliktuale, atyre të kapitalistëve apo punëtorëve të saj, por edhe nga interesat e disa sektorëve ekonomikë kundër të tjerëve.

Amerika kishte një fëmijëri proteksioniste: kur ishte një ekonomi në zhvillim, ajo ngarkonte tarifa të larta ndaj produkteve të huaja.

Por edhe atëherë këto ishin një zgjedhje në favor të disa sektorëve dhe kundër të tjerëve: tarifat mbronin industrinë e sapolindur të Veriut (të përfaqësuar nga partia republikane) ndërsa dëmtonin bujqësinë e Jugut, një eksportues i madh i pambukut dhe duhanit (përfaqësuar nga Partia Demokratike).

Vetëm që nga mesi i presidencës së Franklin Roosevelt, mund të thuhet se Amerika e ka udhëhequr të gjithë botën drejt integrimit në rritje.

Globalizimi i udhëhequr nga Amerika matet me rritjen e peshës së tregtisë së jashtme ndaj PBB-së.

BE-ja lindi falë Planit Marshall

Pa shtysën e Washington-it, tregu i vetëm evropian nuk do të kishte lindur: Administrata Truman vendosi si kusht të rreptë për disbursimin e ndihmës së Planit Marshall, që shtetet përfituese evropiane t’i përdorin ato fonde jo vetëm për të rindërtuar ekonomitë e tyre të shkatërruara nga lufta e dytë botërore, por edhe të tregtojnë me njëri-tjetrin dhe t’i bëjnë monedhat e tyre reciprokisht të konvertueshme.

Suksesi i “tepruar” në rindërtimet japoneze dhe gjermane, megjithatë, filloi të ringjallte tendencat proteksioniste brenda kapitalizmit amerikan.

Shumë industri amerikane u ankuan për pushtimin e produkteve japoneze dhe gjermane dhe kërkuan mbrojtje.

Sezoni liberal i John Kennedy u pasua nga deficitet tregtare të epokës së Lyndon Johnson, më pas nga një kthim në nacionalizmin ekonomik nën Richard Nixon (braktisja e konvertueshmërisë së dollarit në ar, 1971), Jimmy Carter dhe madje edhe Ronald Reagan.

Demokrati Carter dhe Republikani Reagan ishin liberalë në shtëpi – duke rritur konkurrencën – por ata donin të praktikonin “tregtinë e ndershme” me pjesën tjetër të botës.

Reagan vendosi kufizime sasiore në importin e çelikut dhe makinave japoneze dhe e detyroi Tokyo-n të rivlerësonte yen-in.

Edhe në vitin 1999, në kulmin e ringjalljes neoliberale nën presidencën Clinton, “ditët e Seattle” u shënuan me demonstrata të mëdha kundër një samiti të OBT-së që shënoi një përparim të madh drejt globalizimit.

Punëtorët e sindikatës dhe ambientalistët e rinj dolën në rrugë kundër hapjes së kufijve; por një pjesë e industrisë amerikane po rrënjosej për ta.

Një kapitalist i Texas-it, Ross Perot, në vitin 1992 kandidoi si kandidat i pavarur në garën për Shtëpinë e Bardhë për të ndëshkuar të moshuarin George Bush, fajtor sipas tij për përgatitjen e zhvendosjeve në Meksikë dhe shkatërrimin e klasës punëtore amerikane.

Drejt një “gardhi të mbrojtur”

Tani për tani, nuk ka dyshim se mendja operative e Biden në frontin ndërkombëtar, Jake Sullivan, po bën atë që shumë nga paraardhësit e tij kishin bërë në të kaluarën: të ndërtojë kompromise, të kërkojë pika ekuilibri midis shumë interesave ekonomike në rrezik.

Por sa është thelbësor rikuperimi i sovranitetit industrial për të mos qenë skllevër të Kinës dhe të pambrojtur në rast të përkeqësimit të tensioneve?

Cilët sektorë duhet të mbrohen dhe të kthehen në shtëpi, të cilët mund të mbeten të hapur dhe të globalizuar?

Sullivan foli për ndërtimin e “një gardhi me barriera shumë të larta, por për të mbrojtur një oborr mjaft të vogël”: një mesazh me të cilin ai donte të sinjalizonte se qëllimi nuk është të shkëputen plotësisht lidhjet me Kinën.

Por mbi madhësinë e oborrit të interesave jetike dhe sektorëve strategjikë për t’u izoluar, dhe lartësinë e barrierave me të cilat mbrohet ai oborr, po zhvillohen manovra të mëdha dhe negociata midis interesave kontradiktore që përbëjnë ekonominë amerikane.

Me një sy në interesat e kombeve aleate, si në kohën e Truman-it, Kennedy-it, pra në fazën e parë të Luftës së Parë të Ftohtë.

Analiza e Federico Rampini-t për Corriere della Sera është përshtatur nga Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore