Aplikacione

Çfarë është “çelësi i makinës” në Android dhe si funksionon?


Telefonat Android bëjnë shumë më tepër sesa telefonata tjerë. Ato janë kamera, navigatorë GPS, karta krediti dhe shumë më tepër. Po sikur të ishte edhe çelësi i makinës suaj? Kjo është pikërisht ajo që bën funksioni “Çelësi i makinës” i Android 12.
 
Çfarë është çelësi i makinës Android?
Siç nënkupton edhe emri, funksioni “Çelësi i makinës” mundëson telefonin inteligjent Android të veprojë si çelësi i makinës suaj. Mund të kyçni, zhbllokoni dhe madje të ndizni makinën tuaj me telefonin tuaj.
 
Koncepti është shumë i ngjashëm me shërbimet e pagesave celulare. Për shembull, Google Pay ju lejon të përdorni telefonin tuaj si kartë. Thjesht prekeni te lexuesi i kartave dhe mund të paguani pa portofolin tuaj.
 
Veçoria e çelësit të makinës së Android nuk është një ide unike, në fakt, Apple po punon në versionin e tij për iPhone dhe Apple Watches. Si Google ashtu edhe Apple janë pjesë e “Car Connectivity Consortium”, i cili krijoi një standard çelësi digjital.
 
Si punon?
Funksioni “Çelësi i makinës” i Android-it përfiton nga disa teknologji të ndryshme. E para është teknologjia Ultra-Wideband (UWB). Kjo është diçka që është shtuar ngadalë te telefonat inteligjentë gjatë vitit, për shembull me iPhone 11 në 2019.
Ultra-Wideband është i ngjashëm me Bluetooth dhe Wi-Fi në atë që është një protokoll me valë që përdor valët e radios. UWB përdor këto valë radio për të zbuluar kur objekte të tjera – si automjeti juaj – janë në afërsi fizike.
Është e njëjta teknologji e përdorur në Apple AirTag. Teknologjia tjetër në lojë është Near Field Communication (NFC), një standard i vjetër që ka qenë në telefon për një kohë të gjatë. Kjo është një tjetër teknologji që lidhet me të qenit fizikisht afër objekteve. Kjo ju lejon të prekni telefonin tuaj në derën e makinës për ta zhbllokuar atë.
Cilët telefona dhe makina do ta marrin atë?
Fatkeqësisht, për shkak të teknologjive të përdorura për veçorinë e çelësit të makinës, ai nuk do të jetë i disponueshëm për të gjithë, të paktën jo menjëherë. Google po punon me BMW dhe “të tjerët” për të sjellë funksionin në makinat e ardhshme.
 
Nga ana e telefonit, do t’ju duhet një telefon i gjeneratës së fundit Google Pixel ose Samsung Galaxy që mbështet UWB dhe NFC. Google njoftoi funksionin “Çelësi i makinës” në maj të vitit 2021, duke thënë se do të vihej në dispozicion “më vonë këtë vit”.
 
Ky është një përdorim i ri emocionues për telefonat inteligjentë në tërësi. Kompanitë e makinave si Tesla dhe Audi kanë versionet e tyre të kësaj veçorie, por një metodë e standardizuar e integruar në iPhone dhe pajisjet Android e bën shumë më të lehtë për të gjithë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore