Sport

Çfarë duhet të bëjë Verstappen për të fituar titullin e Formula 1 në Çmimin e Madh të Japonisë?


Max Verstappen ka një shans shumë të mirë për të hipotekuar titullin e dytë radhazi në Formula 1. Holandezi mund ta arrijë atë në garën e ardhshme në Çmimin e Madh të Japonisë që zhvillohet të dielën e 9 tetorit.

Aktualisht, Verstappen është 104 pikë përpara Charles Leclerc të Ferrarit dhe 106 pikë përpara shokut të tij të skuadrës së Red Bull, Sergio Perez.

Pra, çfarë saktësisht duhet të ndodhë që Verstappen të fitojë titullin?

Me fjalë të thjeshta, Verstappen duhet të kalojë Leclerc me tetë pikë dhe Perez me gjashtë pikë në Suzuka.

Nëse ai nuk arrin të përfundojë në gjashtëshen e parë ose mposhtet nga ndonjëri prej dy rivalëve të tij, gara për titull do të kalojë në raundin tjetër në SHBA.

Nëse ai është në gjendje të marrë maksimumin e 26 pikëve në dispozicion, nga fitorja dhe pikën e bonusit për xhiron më të shpejtë, kampionati është i tij, pavarësisht se çfarë ndodh me Leclerc ose Perez.

Falë rregullit të pikës së bonusit, ka shumë skenarë të ndryshëm që mund të zhvillohen dhe shumë mënyra të ndryshme që Verstappen mund të marrë titullin pa fituar garën.

Gjasat janë sigurisht në favor të holandezit, por gjithçka mund të ndodhë.

Skenarët:

Nëse Verstappen përfundon i dyti, Leclerc do të duhet i pesti me pikën e bonusit ose më mirë për t’i mohuar titullin, ndërsa Perez do të kërkonte një minimum prej të katërtit me bonus për të qëndruar në garë.

Nese Verstappen përfundon i dyti, Leclerc duhet të jetë në pesëshen e parë për t’i mohuar titullin. Ndërsa, Perez duhet të jetë i katërti për të qenë ende në garë.

Nëse Verstappen përfundon i treti, Leclerc do të duhet ne gjashtëshen e parë dhe Perez në pesçe.

Nëse Verstappen përfundon i katërti, Leclerc duhet të jetë në tetëshe dhe Perez në shtatëshe.

Nëse Verstappen përfundon i pesti, Leclerc do të duhet te jetë në nëntëshen e parë dhe Perez në tetëshe.

Nëse Verstappen përfundon i gjashti, Leclerc do të duhet të jetë në dhjetëshe dhe Perez në nëntëshe.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore