Lajme

Censurë ‘urgjente’ për protestat mbi politikën zero-COVID në Kinë


Në Kinë, autoritetet kanë iniciuar nivelin më të lartë të “përgjigjes urgjente” të censurës, duke përfshirë një goditje ndaj metodave të tjera të anashkalimit të censurës në internet.

E gjitha vjen pasi protestat e paprecedenta demonstruan zhgënjim të gjerë publik me politikën zero-COVID.

Gjatë një jave të jashtëzakonshme në Kinë, protestat kundër kufizimeve përfshinin kritika ndaj sundimit autoritar të Xi Jinping.

Sakaq, direktivat e reja, të publikuara fillimisht nga një llogari në Twitter kushtuar shpërndarjes së informacionit në lidhje me protestat, kanë zbuluar shqetësimet specifike të autoriteteve për interesin në rritje midis qytetarëve.

Protestat janë censuruar rreptësisht, por protestuesit dhe qytetarët kanë përdorur këtë javë VPN për të hyrë në lajme jo-kineze dhe aplikacione të mediave sociale që janë të ndaluara në Kinë.

Direktivat janë lëshuar nga administrata e hapësirës kibernetike të Kinës dhe kanë shpallur një “Përgjigje Emergjente në Internet të Nivelit I, niveli më i lartë i menaxhimit të përmbajtjes”.

Autoriteti ka urdhëruar menaxherët të ndërmarrin një “qasje praktike” dhe të forconin menaxhimin e përmbajtjes për të identifikuar, trajtuar dhe raportuar me shpejtësi informacionin rreth “ngjarjeve të fundit të profilit të lartë në provinca të ndryshme”.

Po ashtu ka vënë në dukje datat e ardhshme gjatë të cilave menaxherët duhet të kenë kujdes të veçantë, duke përfshirë Ditën Botërore të të Drejtave të Njeriut dhe Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit.

Gjithashtu ka urdhëruar platformat e shitjeve online për të “pastruar” disponueshmërinë e produkteve dhe aplikacioneve dhe “përmbajtjen e dëmshme” të krijuar për të anashkaluar kufizimet e internetit.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore