Përballje

Celtics vazhdon rikthimin ndaj Miami Heat me fitore dominuese


Jaylen Brown tha se Boston Celtics “e vendosi tonin nga fillimi në fund” ndërsa ata vazhduan rikthimin e tyre në finalet e Konferencës Lindore me një fitore të dytë radhazi ndaj Miami Heat.

Ata shënuan 16 tre pikësha në një fitore dominuese 110-97 për të ulur humbjen e tyre në seri në 3-2.

Asnjë skuadër e NBA-së nuk është grumbulluar më parë nga 3-0 për të fituar një seri play-off më të mirë nga shtatë.

“E vetmja gjë që mund të na ndalojë jemi ne”, tha Brown.

Me 21 pikë, Brown ishte një nga katër lojtarët e Bostonit që shënoi më shumë me dy shifra me Derrick White me 24 pikë. Marcus Smart shtoi 23 ndërsa Jayson Tatum gjithashtu 21.

“Sonte ne ishim skuadra më e ashpër për të luajtur”, shtoi Brown. “Ne vendosëm tonin nga fillimi në fund”.

Duncan Robinson shënoi 18 pikë për Miami, por Jimmy Butler u përpoq të gjente ritmin e tij, duke kontribuar vetëm me 14 pikë dhe duke lënë jashtë pjesën më të madhe të tremujorit të katërt.

Tri herë kampionët e NBA-së, Miami, i duhet vetëm një fitore tjetër për të arritur në një finale të shtatë të NBA-së dhe e para që nga viti 2020, dhe do të ketë mundësinë në ndeshjen e gjashtë në fushën e tyre të shtunën.

“Ne thjesht duhet të luajmë më mirë”, tha Butler. “Filloni lojën më mirë, në fillimet, bëjeni më të vështirë për ta.

“Ata janë në një ritëm që nga fillimi i lojës. Por ne do të qëndrojmë gjithmonë pozitivë, duke e ditur se mundemi dhe do ta fitojmë këtë seri. Ne vetëm do të duhet ta mbyllim atë në shtëpi”.

Denver Nuggets presin në finalet e NBA, të cilat pritet të fillojnë më 1 qershor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore