Shëndet

Celine Dion mori deri në 90 miligramë ‘valium’ gjatë betejës shëndetësore, thotë se “mund të kishte qenë fatale”


Pas menaxhimit të simptomave të padiagnostikuara të sindromës së personit të ngurtë për 17 vjet, këngëtarja Celine Dion po shikon prapa në udhëtimin e saj shëndetësor.

Në kopertinën më të fundit të People, transmeton AlbanianPost, superylli i muzikës, 56 vjeçe, flet për simptomat progresive që filluan të shfaqeshin në mesin e vitit 2000, duke përfshirë spazma muskulore, vështirësi në frymëmarrje dhe, më e rënda, episodet e “krizës” gjatë të cilave pati dhimbje torturuese.

Herën e parë që ndjeu një spazëm gati 20 vjet më parë, ajo ishte në Gjermani në turne.

“Kam ngrënë mëngjes dhe papritmas fillova të ndjeja një spazëm. Stërvitja ime vokale e përkeqësoi atë”, kujton Dion, e cila po u jep fansave një vështrim të thellë në luftën e saj kundër SPS në një dokumentar të ri emocional, “I Am: Celine Dion”.

Dion provoi ilaçe që varionin nga dushi me avull e deri te medikamentet pa recetë, dhe bëri takime me mjekë të veshëve, hundës dhe fytit dhe okulistëve, të gjitha këto ishin të pafrytshme.

Ndërsa simptomat e saj u intensifikuan, ylli i hitit “My Heart Will Go On” – e dashur për saktësinë e saj vokale dhe praninë e paimitueshme në skenë – u këshillua të merrte medikamente me recetë, duke përfshirë relaksuesit e muskujve si ‘Valium’.

“Ne filluam me dy miligramë për të parë nëse do të ndihmonte, dhe pastaj 2.5, dhe më pas 3, dhe 15 dhe 50”, thotë Dion, duke vënë në dukje se mjekimi filloi të mbaronte aq shpejt sa në një moment ajo mori 90 miligramë Valium.

“Mund të ishte fatale. Nuk e vura në dyshim nivelin sepse nuk e di mjekësinë. Mendova se do të ishte mirë. Punoi për disa ditë, për disa javë dhe më pas nuk funksionon më”, ajo tha.

“Nuk e kuptova se mund të kisha shkuar në shtrat dhe të mos merrja më frymë. Dhe ju mësoni e mësoni përmes gabimeve tuaja”, shtoi ajo.

Tani, Dion thotë se është “shumë, shumë e lumtur dhe me fat” që është në gjendje t’i ndajë gabimet e mësimet e saj me të tjerët.

“Është shumë e rëndësishme të dish. Unë kam qenë aq profesioniste sa mund të jem gjatë gjithë jetës sime, një person i disiplinuar dhe punëtor që bëj atë që duhet të bëj që zëri im të jetë në formë të mirë”, tha ajo.

Pas diagnozës së saj SPS në gusht të vitit 2022, Dion filloi një plan trajtimi të kombinuar që përfshin mjekim, terapi imune, terapi vokale dhe rehabilitim intensiv fizik pesë ditë në javë.

“Gjëja e mirë që është në anën time është se më pëlqen t’i bëj të gjitha këto gjëra”, thotë ajo duke buzëqeshur.

Amanda Piquet, e cila shërben si drejtore e programit të neurologjisë autoimune në Universitetin e Kolorados dhe është mjekja që diagnostikoi Dion, i quan trajtimet e këngëtares një “punë me kohë të plotë”.

“Të dëgjosh Dion të flasë publikisht për përvojën e saj me çrregullimin autoimun dhe neurologjik – i cili shpesh diagnostikohet gabimisht si sklerozë e shumëfishtë ose sëmundja e Parkinsonit – padyshim që do të ndryshojë jetën për shumë të tjerë që luftojnë me SPS”, thotë Piquet.

“Ne nuk kemi terapi të miratuara nga FDA për këtë sëmundje. Ndërsa përdorim këto trajtime, gjithçka është jashtë etiketës”, shpjegon Piquet, e cila vlerëson se 2 në çdo 100 mijë njerëz po luftojnë me SPS, i cili aktualisht nuk ka kurë.

“Sigurisht që kam pasur pacientë që kanë përmirësime të qarta me këto terapi, por ne kemi nevojë për prova klinike dhe kërkime për të na treguar se çfarë është me të vërtetë më e mira”, shton ajo tutje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore