Stil

Cate Blanchett në Kanë me një fustan të frymëzuar nga flamuri palestinez


Në tapetin e kuq të Kanës tashmë është Cate Blanchett, e cila tërheq vëmendjen e gazetarëve dhe fotografëve.

E pranishme së bashku me aktorët e tjerë në shfaqjen e filmit “The Apprentice”, frymëzuar nga historia e ish-presidentit amerikan Donald Trump, diva shprehu mbështetjen e saj për çështjen palestineze pa thënë asnjë fjalë.

E shprehu duke veshur një fustan të dizajnuar nga stilisti Jean Paul Gaultier me referenca të qarta në teksturat, ngjyrat dhe pëlhurën e flamurit palestinez.

Forcimi i teorisë është fakti se vetë stilisti e ka deklaruar tashmë veten si një mbështetës të vendosur të popullit të Palestinës.

Zgjedhja sakaq nuk është befasuese. Aktorja është pjesë e “Artists 4 Ceasefire”, një grup i famshëm, duke përfshirë Jaquin Phoenix, Riz Ahmed, Susan Sarandon, Jennifer Lopez dhe motrat Gigi dhe Bella Hadid, të cilat kanë nënshkruar një letër duke kërkuar një armëpushim izraelit.

Është pothuajse e sigurt që zgjedhja e Balnchett ishte e qëllimshme, por nuk ka asnjë konfirmim.

Edhe për shkak se qyteti i Kanës ka ndaluar më parë çdo formë proteste përgjatë Croisette dhe rrethinat e saj gjatë 11 ditëve të festivalit.

Ndaj dhe gjesti i aktores mund të jetë kufizuar në lidhje me një lloj shkeljeje të protokollit që imponon rregulla të rrepta të kodit të veshjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore