Stil

Cardi B sqaron pse ajo iu referua stilistit të veshjes së saj në Met Gala si “aziatik” në vend të emrit të tij


Rep artistja Cardi B ka reaguar mbi kritikat që mori pasi nuk citoi emrin e disenjatores që ia krijoi fustanin për Met Gala.

Pasi iu referua Sensen Lii nga Windowsen, stilistit që qëndron pas fustanit të saj të zi të Met Gala-s, si “aziatik” në vend të emrit të tij gjatë një interviste në eventin me Vogue, Cardi 31 vjeçe, ofroi një shpjegim.

“Së pari, kur isha në tapetin e kuq, isha shumë e frikësuar”, shpjegoi fituesja e “Grammy” në një postim në mediat sociale.

“Fustani duhej të ishte në një podium të vogël, dhe unë kam praktikuar se si të pozoj në podium. Por në tapet, nuk më lejuan të përdor podiumin. Kështu që kisha shumë gjëra në mendjen time dhe unë po nxitohesha në frontin e linjës”, shtoi ajo.

Rep artistja tha se ajo “harroi si ta shqiptonte emrin e stilistit sepse emri i tij është paksa i komplikuar”.

“Unë isha si ‘dreqin ta shqiptoj emrin e tij’, mendja ime ishte në garë”, shtoi ajo.

Duke vënë në dukje se ajo “nuk donte të ishte fyese”, ajo shpjegoi se tha, “dizenjator aziatik” sepse e dinte se stilisti ishte aziatik, por nuk ishte e sigurt se çfarë kombësie ishte ai.

Sipas Billboard, disa nga reagimet që Cardi mori erdhi nga ish-drejtori menaxhues i Vogue, Gilbert Cheah.

Ai e thirri atë në seksionin e komenteve të një video në Instagram të saj në këtë ngjarje.

“Për rekord dhe njohje, dhe jo falë Cardi B, dizenjatori i fustanit të saj është Sensen Lii i cili është kinez. Fustanit iu deshën dy muaj për t’u bërë. Unë personalisht mendoj se është i mërzitshëm dhe as për temën, por ajo e zgjodhi dhe duhet të paktën të kujtohej emri i tij dhe jo vetëm se ai është ‘aziatik’”, ka shkruar Cheah.

Muzikantja iu referua reagimit në postimin e saj, duke u shprehur: “Ti po përpiqesh të më ofendosh mua, por në fakt po ofendon njerëzit prapa skenave”.

Cardi gjithashtu u sigurua që ndjenjat e saj për situatën të ishin të qarta duke shpërndarë më vonë një video të saj duke pozuar me fustan si në X (ish-Twitter) ashtu edhe në Instagram.

“Më duhet të falenderoj edhe një herë Windowsen Sensen Lii! Unë të zgjodha ty për shkak të talentit tënd të mrekullueshëm dhe ti e bëre këtë Met Gala një natë për t’u mbajtur mend”, ka shkruar ajo.

E njëjta video u shpërnda në llogarinë e Windowsen në Instagram, së bashku me një mbishkrim që shpjegon frymëzimin pas veshjes.

“Unë e lidha tokën pjellore, të madhe të zezë me temën – Të gjitha llojet e luleve të bukura rriten në tokën e pasur të Tokës së Zezë të Madhe që përdoret për mbjelljen e të lashtave dhe luleve. Një trëndafil i vetëm i zi rritet në këtë tokë të madhe të zezë”, shkruhej në mbishkrim.

“I gjithë fustani u krijua nga rreth 3000 metra organza. Ajo simbolizon pafundësinë e tokës”, përfundoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore