Përballje

Butler shkëlqeu teksa Heat vendosi një rekord të ri për gjuajtjet e lira


Miami Heat bëri histori këtë të martë mbrëma gjatë fitores së tyre 112-111 kundër Oklahoma City Thunder, falë 40 gjuajtjeve të lira të bëra në të njëjtën sasi përpjekjesh, me të cilat ata vendosën një rekord të ri në NBA për më shumë gjuajtje të lira të kryera pa një. zonjushe.

Jimmy Butler shënoi 23 për 23 nga vija e gjuajtjeve të lira, gjë që e pa atë të qëndrojë një gjuajtje larg nga Dirk Nowitzki dhe James Harden 24 me 24. Rekordi i mëparshëm i ekipit mbahej nga Utah Jazz me 39-39 gjuajtje të lira të shënuara kundër Portland në 1982.

Përfundimi nuk mund të ishte më i mirë, me Butler që shënoi gjuajtjen e lirë në fund të lojës, e cila gjithashtu i dha Heat epërsinë në lojë me vetëm 12.9 sekonda të mbetura.

Këto sekonda të fundit rezultuan të pamjaftueshme për Thunder, pasi nuk mundën të rifitonin epërsinë në këtë lojë.

Lojtarët e tjerë të Heat që kontribuan në rekordin e gjuajtjeve të lira janë: Jamal Cain, Gabe Vincent, Max Strus, Victor Oladipo dhe Dewayne Dedmon.

Miami-t i mungonin dy nga yjet e tyre më të mëdhenj, Tyler Herro dhe Bam Adebayo për shkak të lëndimeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore