Sport

Busquets do të bashkohet me Messi-n në Inter Miami


Sergio Busquets do të ndjekë gjurmët e ish-bashkëlojtarit të Barcelonës, Lionel Messi-t dhe do të nënshkruajë për Inter Miami-n.

Sipas raportimeve në Spanjë, duke përfshirë gazetarin me bazë në Barcelonë, Toni Juanmarti dhe radio stacionin katalanas, “RAC1”, mesfushori veteran pritet të nënshkruajë zyrtarisht një lëvizje në MLS në orët e ardhshme.

Ish-reprezentuesi spanjoll do të mbushë 35 vjeç në korrik dhe njoftoi në maj se do të largohet nga “Camp Nou” pas 15 sezonesh në ekipin e parë.

Gjatë kësaj kohe, Busquets pati gjithsej 722 paraqitje, fitoi nëntë tituj të La Ligës, tre Liga të Kampionëve dhe shtatë Copa del Rey si dhe disa trofe të tjerë.

Mesfushori ka qenë i lidhur me një kalim te Inter Miami për disa muaj, megjithëse ishte diskutuar gjithashtu se ai do të bëhej ylli më i fundit në moshë që do të transferohej në Ligën Pro Saudite pas Cristiano Ronaldo-s dhe Karim Benzema-s.

Por më pak se dy javë pasi u njoftua se Messi do të transferohej në Miami, duket se mundësia për t’u lidhur me shtatë herë fituesin e Topit të Artë është shumë e mirë për Busquets.

Sipas raportimeve të fundit, lojtari është bindur të bëjë lëvizjen në Florida me anë të Inter Miami duke i bërë atij një ofertë të përmirësuar në orët e fundit.

34-vjeçari pritet të bjerë dakord për një kontratë dyvjeçare deri në fund të vitit 2025 dhe do të bëhet një nga tre lojtarët e përzgjedhur të klubit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore