Lajme

Bursa e Moskës do të qëndrojë e mbyllur të hënën


Nga Banka Qendrore Ruse është bërë me dije se bursa e Moskës nuk do të hapet të hënën pasi monedha e vendit ra me shpejtësi pas sanksioneve perëndimore.

“Për shkak të situatës aktuale, Banka e Rusisë ka vendosur të mos hapë një seksion të tregut të aksioneve, një seksion të tregut të derivateve ose një seksion të tregut të derivateve në bursën e Moskës sot”, thuhet në deklaratën e bankës.

Më tej shtoi gjithashtu se do të shpallte oraret e hapjes për ditën e martë, në orën 9:00 me orën lokale (1 pasdite ET).

Pezullimi i tregtimit vjen pasi monedha ruse, rubla, ra me gati 30% të hënën, pasi tregjet filluan të vlerësojnë ndikimin e sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e NATO-s ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Lexo zhvillimet e plota të ditës së pestë KËTU

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore