Sport

Burnley kërkon dëmëshpërblimin e majmë për Kompany-n


Vincent Kompany

Vincent Kompany thuhet se ka arritur marrëveshjen verbale për kalimin te Bayern Munich. Megjithatë, pagesa e kërkuar nga Burnley për të liruar trajnerin belg mund të jetë një pengesë.

Sipas “Sky Germany”, Burnley po kërkon 20 milionë euro nga Bayern Munich për shërbimet e Kompany.

Siç është raportuar më parë, “Der Rekordmeister” është afër sigurimit të një pasuesi për Thomas Tuchel-in. Një marrëveshje verbale mes gjermanëve dhe Kompany tashmë është arritur, por gjigantët bavarez duhet t’i ofrojnë ende dëmshpërblim Burnley-t.

Mësohet se Bayern është i gatshëm të ofrojë 10 milionë euro për ish-mbrojtësin e Manchester City-t.

Megjithatë, skuadra e Premier League së fundi po kërkon të dyfishojë vlerësimin e Bayern-it pasi ata kërkojnë të sigurojnë 20 milionë euro.

Negociatat mes dy klubeve do të vazhdojnë dhe pritet të bihet dakord për një tarifë të pranueshme. Megjithatë, Burnley ka një sasi të konsiderueshme të fuqisë negociuese për shkak të kontratës së belgut që nuk skadon deri në verën e vitit 2028.

Prandaj, Bayern do t’i duhet të rrisë ofertën e tyre nëse do të emërojë Kompany-n si trajnerin e tyre të ri. Me pak kandidatë kryesorë të mbetur, “Der Rekordmeister” nuk do të dëshirojë ta lërë Kompany-n t’i largohet nga fokusi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore