Lajme

Burimet e aleancës së NATO-s: Amerika dhe Gjermania, kundërshtarët kryesorë të Ukrainës në NATO


Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania janë kundërshtarët kryesorë të hyrjes së Ukrainës në NATO shumë shpejt, thanë të hënën burime diplomatike brenda aleancës, përpara samitit të 75-vjetorit të aleancës.

Një burim iu referua “opozitës së fortë” të SHBA-ve dhe Gjermanisë ndaj ftesës së Ukrainës për t’u bashkuar me aleancën pa përmbushur parakushtet e nevojshme. “Në fund, do të jetë një vendim i aleatëve që të ftojnë Ukrainën të bashkohet me NATO-n”, tha burimi.

Komentet i japin një goditje të mëtejshme shpresave të Ukrainës për përparim, pas zemërimit të tyre për mungesën e ftesës në samitin e fundit të NATO-s në kryeqytetin lituanez Vilnius.

“Ukrainasit u mërzitën shumë kur arritën në përfundimin se dera ishte e hapur, por jo aq shumë. Dhe unë mendoj se skenari për samitin e Washingtonit është i njëjtë”, tha burimi.

NATO ka nënshkruar një kontratë pothuajse 700 milionë dollarë për të shtyrë aleatët të prodhojnë më shumë raketa Stinger, si pjesë e punës që aleanca po kryen në samitin e liderëve që po zhvillohet në Washington për të siguruar që vendet anëtare të rrisin prodhimin e armëve. Kontrata u njoftua nga Sekretari i Përgjithshëm në largim i NATO-s, Jens Stoltenberg, duke folur në Forumin e Industrisë së Mbrojtjes, Dhoma e Tregtisë.

“Nuk është e mundur të sigurohet një mbrojtje e fortë dhe adekuate pa një industri po aq të fortë mbrojtëse”, tha Stoltenberg.

Ajo që pamë në Ukrainë gjatë javës tregon nevojën që NATO të rrisë mbështetjen për Kievin. deklaroi ai në një pikë shtypi në Uashington me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

“Ne do të marrim vendime për Ukrainën. Unë besoj se ajo që kemi parë ditët e fundit tregon nevojën për të forcuar mbështetjen tonë për Ukrainën”, shpjegoi Stoltenberg, duke iu referuar vendimeve që aleatët do të thirren të marrin gjatë Samitit të NATO-s në Washington, i cili do të përfundojë të enjten.

“Ne kemi parë sulme të reja raketore ruse në qytete, në spitalet e fëmijëve.” Sulmet në të cilat “shumë fëmijë dhe civilë u vranë”, shtoi ai. “Kjo demonstron brutalitetin e agresionit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe rëndësinë e mbështetjes së saj në të drejtën e saj për vetëmbrojtje,” përfundoi ai.

Pragu prej 2% të PBB-së për mbrojtjen duhet të jetë një shpenzim minimal për aleatët e NATO-s, përsëriti sekretari i përgjithshëm. “Ne e morëm zotimin 10 vjet më parë në samitin e NATO-s në Uells, kur vetëm tre aleatë shpenzonin 2 për qind të PBB-së për mbrojtje.

Këtë vit, 23 aleatë do të shpenzojnë 2 për qind ose më shumë, madje disa prej tyre shpenzojnë shumë më tepër se 2 për qind”, tha ai. “Kjo ka shtuar miliarda në buxhetet tona të mbrojtjes dhe shumë prej tyre kanë shkuar në kontratat e industrisë së mbrojtjes.

Ky është rezultat i një vendimi dhe përgjegjësie kolektive të demonstruar nga aleatët e NATO-s, të rënë dakord disa vite më parë dhe më pas të përsëritur disa herë, gjë që mobilizoi paratë shtesë për mbrojtjen”, shtoi ai.

“Aleatët që nuk janë ende në 2 për qind kanë premtuar se do të arrijnë atje së shpejti. Dhjetë vjet më parë, ne ramë dakord që 2 për qind duhet të jetë një objektiv për t’u arritur. Tani kemi ndryshuar gjuhën, duke thënë se 2 për qind është një minimum, jo ​​më një lloj tavani, por baza minimale për shpenzimet tona të mbrojtjes,” specifikoi Stoltenberg.

“Ajo që bëjmë tani nuk mjafton, do të bëjmë më shumë. Ky përkushtim për të investuar më shumë reflektohet edhe në një vendim që do të marrim në samitin e kësaj jave, përkatësisht se të gjithë aleatët e NATO-s do të nënshkruajnë një angazhim të ri industrial të mbrojtjes”.

“Një angazhim që do të ndihmojë për ta bërë industrinë tonë në Evropë dhe Amerikën e Veriut më të fortë, më inovative dhe të aftë për të prodhuar në shkallë. Elementi i parë i këtij angazhimi është rritja e shpenzimeve për mbrojtjen. Elementi tjetër kryesor i kësaj do të lidhet me faktin se ne duhet të shpenzojmë më mirë duke shpenzuar më shumë bashkë”, përfundoi ai.

Qëllimi kryesor i NATO-s është të parandalojë luftën dhe të ruajë paqen, duke ofruar parandalim të besueshëm çdo ditë, “për të siguruar që të mos ketë vend për llogaritje të gabuara apo keqkuptime në asnjë kapital rreth aftësisë së NATO-s për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”, shtoi ai.

“Për sa kohë që ne kemi këtë frenim të besueshëm, nuk do të ketë asnjë sulm të armatosur kundër asnjë aleati të NATO-s Ne kemi qenë në gjendje të ruajmë paqen për 75 vjet, pa asnjë sulm të armatosur kundër një prej aleatëve tanë, dhe ne do të jemi në gjendje ta bëjmë këtë në të ardhmen. mirë, me kusht që të garantojmë mbrojtjen e fortë dhe parandalimin e besueshëm që na nevojitet, “tha ai.

Ne e dimë se nuk ka asnjë mënyrë për të siguruar një mbrojtje të fortë pa një industri të fortë mbrojtëse. Ne jemi totalisht të varur nga ju, sepse jeni ju që siguroni dhe prodhoni aftësitë që na duhen: armët, municionet, sistemet që na duhen për të pasur një mbrojtje të fortë. Industria e mbrojtjes është gjithashtu kritike për të siguruar që ne të kemi zgjuarsinë për të ruajtur avantazhin teknologjik që ka përfituar gjithmonë aleancën.

Dhe ju gjithashtu keni rëndësi, sepse vetëm kur bashkëpunimi midis qeverive dhe industrisë së mbrojtjes funksionon mirë, ne jemi në gjendje të ofrojmë jo vetëm aftësitë dhe zgjuarsinë, por edhe ndërveprueshmërinë që na nevojitet për të funksionuar si një aleancë. Prandaj, për të gjitha këto arsye, ne varemi shumë nga ju.

Lajmi i mirë është se edhe ju vareni shumë nga ne, sepse ne jemi klienti juaj i vetëm”, përmendi ndër të tjera ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore