Lajme

Brukseli paralajmëron kundër të qenit ‘paranojak’ kur rregullon AI gjeneruese


Një nga zyrtaret më të larta të BE-së ka paralajmëruar kundër të qenit “paranojak” ose shumë kufizues kur rregullon inteligjencën artificiale gjeneruese, sepse frika nga teknologjia do të mbyste inovacionin.

Věra Jourová, zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian për vlerat dhe transparencën, i tha gazetës britanike “Financial Times” se legjislacioni i afërt i bllokut nuk duhet të bazohet në shqetësime “distopike”.

“Nuk duhet të ketë paranojë në vlerësimin e rreziqeve të AI. Duhet të jetë gjithmonë një analizë solide e rreziqeve të mundshme”, tha Jourová, një nga dy komisionerët që mbikëqyrin miratimin e ligjit historik të BE-së për AI.

“Ne nuk duhet të shënojmë si gjëra me rrezik të lartë që nuk duken të jenë me rrezik të lartë për momentin. Duhet të ketë një proces dinamik ku, kur shohim teknologjitë që përdoren në një mënyrë të rrezikshme, ne jemi në gjendje t’i shtojmë ato në listën e rrezikut të lartë më vonë”.

Kur u pyet, ajo ra dakord se shumë rregullime përbënin një kërcënim për inovacionin teknologjik dhe të biznesit.

BE-ja ka qenë në ballë të garës për të rregulluar inteligjencën artificiale, por të tjerët, përfshirë SHBA-të dhe Kinën, po debatojnë për kontrollet e tyre mbi zhvillimin dhe përdorimin e saj. Mbretëria e Bashkuar po pret një samit global për rregullimin e AI muajin e ardhshëm.

Komentet e Jourová vijnë ndërsa komisioni, parlamenti evropian dhe vendet anëtare fillojnë shtrirjen përfundimtare të negociatave për të finalizuar aktin e AI, dy vjet e gjysmë pasi komisioni propozoi legjislacionin. Zyrtarët shpresojnë të përfundojnë diskutimet deri në fund të vitit.

Negociatat vijnë pasi bizneset ngritën shqetësime se përdorimi i AI gjeneruese mund të çojë në manipulimin e opinionit publik përmes përdorimit të falsifikimeve të thella. Ekzistojnë gjithashtu shqetësime midis disa anëtarëve të parlamentit evropian për aftësinë e teknologjisë për të krijuar përmbajtje origjinale që mund të shkelin ligjet për të drejtat e autorit.

Drafti origjinal i komisionit u fokusua në mbrojtjen e të drejtave të njeriut, siç është privatësia, dhe bazohej në rregullimin e rreziqeve të teknologjisë.

Por parlamenti ka vendosur detyrime ligjore për krijuesit e të ashtuquajturave modele fondacioni dhe aplikimet e tyre, si ChatGPT, për t’i bërë ata përgjegjës për mënyrën se si përdoret teknologjia.

Zhvilluesve të modeleve gjeneruese të AI si ChatGPT do t’u kërkohet të zbulojnë përmbajtje të krijuar nga AI dhe të ofrojnë përmbledhje të të dhënave të mbrojtura nga të drejtat e autorit të përdorura në trajnimin e tyre për të luftuar dezinformimin dhe përmbajtjen e paligjshme.

Brando Benifei, një nga negociatorët kryesorë të parlamentit, tha: “Një qasje e bazuar në parime nuk duket e mjaftueshme për të pasur rregulla detyruese dhe të drejta të zbatueshme për qytetarët, bizneset dhe institucionet”.

Bizneset kanë paralajmëruar gjithashtu për rreziqet që rregullimi i teknologjive specifike kanë mbi inovacionin.

Shoqata e Industrisë së Kompjuterëve dhe Komunikimeve, një organ tregtar me bazë në SHBA, i cili përfaqëson zhvilluesit e AI, tha javën e kaluar se “zbatimi i kërkesave të rrepta për blloqet bazë të ndërtimit, ose teknologjinë e fundit si e tillë, thjesht do të krijonte legjislacion që nuk mund t’i qëndrojë provës të kohës”.

“E njëjta gjë vlen edhe për praktikat e ndaluara, të cilat duhet të synohen qartë në raste specifike të përdorimit të papranueshëm të teknologjisë”, shtoi ai.

Jourová tha se ajo do të paraqesë rastin e saj në një forum të G7 mbi AI në Kioto më vonë këtë javë që modeli i BE-së të jetë shembulli kryesor se si të rregullohet teknologjia.

“Ne e shohim këtë si vendosjen e standardeve për botën demokratike, por Kina nuk është pjesë e kësaj, sepse në botën e teknologjisë ne jemi më shumë rivalë sesa partnerë,” tha ajo, duke shtuar se kishte një “nivel të ulët besimi” midis Pekinit dhe grup i ekonomive të përparuara.

Jose Fernandez, nënsekretari i SHBA për rritjen ekonomike, energjinë dhe mjedisin, u tha gazetarëve në Bruksel të hënën se AI ishte një fushë kyçe e bashkëpunimit midis SHBA-së dhe BE-së, ndërsa partnerët tregtarë përpiqen të kundërshtojnë ndikimin e Kinës në digjital. mbretëri.

“Grackat e inteligjencës artificiale në disa vende janë të diskutueshme, [dhe] diçka që na shqetëson ne,” tha ai. Megjithatë, kishte gjithashtu “përfitime të mëdha” për teknologjinë që SHBA dhe BE “duan të sigurohen që ne t’i maksimizojmë”, shtoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore