Sport

Brown akuzon Lowry-n se donte t’i thyente krahun: Je një lojtarë i ndyrë


Miami Heat dhe Boston Celtics do të përballen në një ndeshje vendimtare të 7-të për të dytin vit radhazi. Në këtë ndeshje intensive, Jaylen Brown i Celtics ka akuzuar Kyle Lowry-n e Heat si një lojtar i ndyrë.

Në një video që tregon incidentin, Brown siguron një rikthim dhe shkon për një goditje. Gjatë kësaj shfaqjeje, Lowry tund krahun e djathtë në mënyrë të egër dhe bën kontakt me Brown. Lëvizja nuk duket të jetë një përpjekje për të bllokuar goditjen ose për të rrëzuar topin larg.

Nga këndvështrimi i Brown, lëkundja e Lowry-t dukej se ishte një përpjekje e qëllimshme për të shkaktuar dëm. Brown u bëri thirrje zyrtarëve që të rishikonin rastin dhe u përball me Lowry, duke e etiketuar atë si një lojtar “të ndyrë” dhe duke e paralajmëruar që të ishte i kujdesshëm. Brown madje akuzoi Lowry-n se po përpiqej t’i thyente krahun.

Kjo akuzë lind në ndeshjen gjashtë të serisë, të cilën Celtics e fitojnë ngushtë me rezultatin 104-103 falë goditjes së jashtëzakonshme të Derrick White në sekondën e fundit.

Fitorja e tyre i lejon Celtics të barazojnë serinë në 3-3, dhe ata tani synojnë të arrijnë atë që asnjë ekip tjetër në historinë e NBA nuk ka bërë më parë dhe të kthehen nga një deficit 0-3 dhe të fitojnë serinë e playoff-it.

Deri në këtë pikë, 150 skuadra janë përballur me një deficit 3-0 në play-off dhe të gjitha nuk kanë arritur të rikthehen. Ndërsa tre skuadrat e mëparshme të NBA kanë arritur të detyrojnë një ndeshje të 7-të, asnjëra prej tyre nuk ka mundur të sigurojë një fitore në atë përballje përfundimtare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore