Lajme

Britania “nën ethet” e grevës më masive në dekadën e fundit


Të mërkurën, në Britani u zhvillua greva më e madhe e koordinuar në një gjeneratë, e cila shkaktoi ndërprerje në funksionimin e shumë zonave.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Grevat masive në të gjithë vendin çuan në mbylljen e shkollave, ndalimin e shumicës së shërbimeve hekurudhore dhe ushtrinë që vihej në gatishmëri për të ndihmuar me kontrollet kufitare.

Rreth 300 mijë mësues pritet të dalin në grevë të mërkurën. Ata janë grupi më i madh i grevistëve në një aksion më të gjerë që përfshin 500 mijë njerëz, më i larti në të paktën një dekadë.

Sindikata britanike për punonjësit e arsimit shpjegoi se mësuesit nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të grevës, sepse pagat e ulëta po largojnë një numër të madh mësuesish nga profesioni dhe ata që mbeten janë duke luftuar.

Me inflacion mbi 10 për qind – niveli më i lartë në katër dekada – Britania ka parë një valë grevash muajt e fundit në një sërë sektorësh, duke përfshirë punonjësit e shëndetësisë dhe transportit, punonjësit e magazinave të Amazon dhe punonjësit e postës Royal Mail.

Sekretarja e Arsimit Gillian Keegan tha të mërkurën se kërkesat për rritje të konsiderueshme të pagave vetëm do të nxisnin inflacionin.

“Ne nuk mund të lejojmë të rrisim pagat e një pjese të punëtorëve, gjë që do të çojë në një rritje të inflacionit dhe do të përkeqësojë situatën për të gjithë të tjerët. Kjo është ekonomikisht e pamatur”, tha ajo.

Grevat mund të kenë një ndikim politik negativ në qeverinë e kryeministrit Rishi Sunak.

Partia e tij Konservatore është pas Partisë Laburiste të opozitës me rreth 25 pikë përqindjeje dhe sondazhet tregojnë se publiku beson se qeveria i ka trajtuar keq grevat.

Më 31 janar, më shumë se 10 mijë njerëz protestuan në Bruksel duke kërkuar kushte më të mira pune dhe paga më të larta në sektorin e kujdesit, i cili është goditur veçanërisht rëndë nga pandemia COVID-19.

Një grevë e dytë mbarëkombëtare kundër reformës së pensioneve u zhvillua të martën në Francë, duke ndërprerë termocentralet franceze, transportin publik dhe shkollat.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore