Lajme

Brazili do të nisë planin ambicioz të tranzicionit të gjelbër


Brazili do të nisë një plan tranzicioni të gjelbër me vlerë qindra miliarda dollarë në investime publike dhe private.

Zyrtarët shpresojnë se ndjekja e kësaj politike të re do të bëhet nënshkrimi i mandatit të tretë të presidentit të majtë Luiz Inácio Lula da Silva.

Paketa, e cila do të zbulohet në gusht ose shtator, do të përfshijë rreth 100 nisma duke përfshirë tregtimin e karbonit, bioekonominë dhe përshtatjen e infrastrukturës në gjashtë fusha të politikave.

Sakaq, njoftimi i paketës vjen pasi Brazili duket se ka ngadalësuar shpyllëzimin e shfrenuar të Amazonës gjatë administratës së mëparshme të presidentit të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro.

Të dhënat zyrtare sugjerojnë se shkatërrimi i pyjeve tropikale është ulur me më shumë se 33 për qind në gjashtë muajt e parë të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Brazili është vendi i fundit që ka nisur një program të guximshëm për të gjelbëruar ekonominë.

Akti i administratës së Joe Biden për Reduktimin e Inflacionit premton qindra miliarda dollarë subvencione dhe ulje taksash për të inkurajuar kompanitë të zhvillojnë teknologjinë e gjelbër dhe të krijojnë vende pune në SHBA.

BE-ja po lehtëson gjithashtu rregullat e ndihmës shtetërore për të zhbllokuar më shumë shpenzime qeveritare për tranzicionin e gjelbër.

Zyrtarët e administratës Lula shpresojnë se paketa e tranzicionit të gjelbër do të vazhdojë përtej presidencës së tij, me synimin për të përmbushur angazhimet ndërkombëtare të Brazilit për neutralitetin e klimës deri në vitin 2050.

Ndër nismat e para do të jetë legjislacioni për krijimin e një tregu të rregulluar të karbonit, i cili do t’i dërgohet Kongresit në muajt në vijim.

Po ashtu plani parashikon rishpërndarjen e fondeve federale për kërkimin dhe zhvillimin për t’u fokusuar në teknologjitë e gjelbra dhe zgjerimin e arsimit teknik në zonat përkatëse gjeografike, të tilla si bioteknologjia në pyjet tropikale të Amazonës ose energjia e rinovueshme.

Gjithashtu do të synojë zhvillimin e produkteve dhe industrive të reja bazuar në diversitetin e biomeve të shumta të vendit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore