Lajme

Boris Johnson tërhiqet nga ‘kërcënimi’ i protokollit të Irlandës së Veriut përpara bisedimeve


Boris Johnson do të zotohet të mos e anulojë marrëveshjen e Brexit-it që qeveris Irlandën e Veriut dhe në vend të kësaj do të mbështesë reformën që ka “mbështetjen më të gjerë të mundshme ndërkomunitare”, në një përpjekje për të ulur tensionet mbi këtë çështje.

Në një ndryshim të tonit përpara bisedimeve urgjente në Belfast të hënën, kryeministri do të bëjë të qartë se ai nuk ka ndërmend të anulojë të ashtuquajturin protokoll të Irlandës së Veriut, për të cilin ai pretendon se po shkakton ndërprerje të konsiderueshme në tregtinë midis Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut.

Zyrtarët thanë se Johnson kishte ndërmend t’u jepte një “mesazh të ashpër” udhëheqësve të partive të Irlandës së Veriut.

Ai do t’u lutet atyre që “të kthehen në punë”, pasi Unionistët Demokratikë bllokuan zgjedhjen e një kryetari në Asamblenë e Stormont të premten. Lëvizja do të thotë se asambleja nuk është në gjendje të funksionojë.

Udhëheqësi i DUP-it, Jeffrey Donaldson, tha se lëvizja e partisë së tij ishte një protestë ndaj ndikimit që kishte protokolli në tregtinë që kalonte Detin Irlandez. Mallra të tilla kanë një sërë kontrollesh që kanë vendosur një kufi tregtar de facto midis Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut.

Në një përpjekje për ta shtyrë DUP-në në ri-angazhim, Johnson do të thotë se çdo veprim i qeverisë së tij për të ndryshuar protokollin duhet të çojë që të gjitha palët të bashkohen për të formuar një ekzekutiv dhe asamble.

Pas kërcënimeve të sekretares së Jashtme, Liz Truss për të anashkaluar pjesë të mëdha të protokollit, kryeministri pritet të ketë një ton më pak të ashpër. Johnson do t’u thotë liderëve të Irlandës së Veriut javën e ardhshme se “ne do ta mbajmë gjithmonë derën hapur për dialogun e vërtetë”, por se do të ketë “një nevojë për të vepruar” nëse BE-ja nuk lejon ndryshime të rëndësishme në mënyrën se si protokolli po funksionon në praktikë.

Johnson do ta bëjë të qartë se qeveria nuk ka sugjeruar kurrë heqjen e protokollit dhe se gjithmonë do të duhet të ekzistojë një traktat midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së që parandalon një kufi të fortë në ishullin e Irlandës. Ai do të njohë gjithashtu nevojën për të mbrojtur integritetin e tregut të përbashkët të BE-së.

Megjithatë, ai do të bëjë thirrje për reforma për t’u marrë me çështjet tregtare që figurat e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar thonë se po rrezikojnë marrëveshjen e së Premtes së Mirë. Kritikët thonë se kërcënimet e përsëritura ndaj protokollit nga shifrat e Mbretërisë së Bashkuar kanë shkaktuar rreziqe shumë më të rëndësishme për marrëveshjen historike.

Ajo vjen pasi SHBA-të kanë një interes të ngushtë për trajtimin e Irlandës së Veriut.

Presidenti Joe Biden javën e kaluar i kërkoi Johnson-it të mos e prishë protokollin e Irlandës së Veriut. Një delegacion i fuqishëm i përfaqësuesve të kongresit amerikan do të fluturojë gjithashtu për në Londër brenda disa ditësh, në një tjetër shenjë shqetësimi në Shtëpinë e Bardhë.

Të shtunën laburistët akuzuan kryeministrin se po përpiqej të provokonte një luftë tregtare me Brukselin që do të përkeqësonte koston e jetesës kriza që tashmë po godet familjet.

David Lammy, sekretari i Jashtëm në hije, tha se sulmet e përsëritura mbi protokollin e Irlandës së Veriut erdhi në “kohën më të keqe të mundshme”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore