Lajme

Bora e dendur dhe era shkaktojnë kaos në Ballkan


Autoritetet kroate mbyllën të dielën të gjitha rrugët që lidhin vendin me vijën bregdetare të detit Adriatik për shkak të borës së madhe dhe erës së fortë që shkaktoi kaos trafiku në vend dhe gjetkë në Ballkan.

Moti i papritur i dimrit në Kroaci, Serbi dhe Bosnje këtë fundjavë erdhi pas ditëve të motit jashtëzakonisht të ngrohta.

Në Serbi, njerëzit në veri të vendit u zgjuan me një peizazh të mbuluar me dëborë, ndërsa temperaturat në jug arritën deri në 22 gradë Celsius.

Kolona makinash u formuan në rrugët që të çojnë drejt vijës bregdetare të Kroacisë.

Autoritetet hapën një ish qendër refugjatësh dhe një strukturë të kujdesit për fëmijët për shoferët që ishin të bllokuar derisa rrugët të rihapeshin.

Mediat kroate raportuan se shumë njerëz mbetën të ngecur në makinat e tyre larg qendrave, të cilat do të mund të arrinin vetëm në këmbë.

Moti i keq ndaloi gjithashtu linjat e trageteve që lidhin vijën bregdetare të Kroacisë kontinentale me ishujt e vendit.

Më herët, policia kroate njoftoi se një autobus u përmbys, duke vrarë një person dhe duke plagosur disa persona.

Aksidenti ndodhi pak para mesnatës të së shtunës në Kroacinë perëndimore.

Autobusi me targa shqiptare ka rrëshqitur në anë të rrugës, ka përplasur barrierën e rrugës dhe është përmbysur.

Në të ishin nëntë persona dhe shoferi.

Probleme me trafikun janë raportuar edhe në Serbi dhe Bosnje.

Autoritetet serbe ndaluan kamionët me rimorkio nga rrugët dhe raportuan trafik të ngadalësuar në të gjithë rajonin.

Si në Serbi ashtu edhe në Bosnje, bora shkaktoi rënien e degëve dhe pemëve, duke bllokuar ndonjëherë rrugët.

Në qytetin perëndimor serb të Uzhicës, një pemë u shemb në një shteg, duke goditur një grua me fëmijë të vegjël, por duke mos shkaktuar lëndime serioze.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore