Përballje

Booker drejton rikthimin e Suns kundër Clippers, Cavaliers mposht lehtësisht Knicks


Devin Booker luajti teksa Phoenix Suns mposhti LA Clippers 123-109 në ndeshjen e dytë në shtëpi të serisë së tyre play-off.

Booker shënoi 38 pikë dhe nëntë asistime ndërsa Suns u rikthyen nga 13 pikë deficit në çerekun e dytë për të barazuar 1-1 në këtë seri.

“Është play-off, është fitore me çdo kusht”, tha Booker, përpara ndeshjes së tretë të së enjtes në takimin e Konferencës Perëndimore.

“Ne morëm një dhe tani po shkojmë në LA”.

The Suns, të cilët e përfunduan sezonin e rregullt në vendin e katërt, një vend mbi Clippers, u hapën me një humbje zhgënjyese 115:110 para tifozëve vendas.

Foto: Joe Camporeale-USA TODAY Sports

Ata shikuan në rrugën e duhur për një humbje të dytë të dëmshme në Phoenix pasi Kawhi Leonard – i cili përfundoi me 31 pikë, tetë kërcime, shtatë asistime dhe tre vjedhje – frymëzoi Clippers në epërsinë 49-36.

Por Kevin Durant, Chris Paul dhe Booker i dhanë jetë Suns.

Booker shtoi 18 pikë në çerekun e tretë, ndërsa Suns mori kontrollin, teksa Durant përfundoi me 25 pikë, gjashtë kërcime dhe pesë asistime dhe Paul pati 16 pikë për të ndihmuar në mbylljen e ndeshjes pasi Clippers u mbyllën në 6 pikë në çerekun e fundit. .

“Është e vështirë. Ju gjithmonë dëshironi të mbroni fushën në shtëpi [kur filloni me dy ndeshje në shtëpi] por ata dolën, e filluan lojën shumë mirë dhe ne po bënim një betejë të vështirë për pjesën tjetër të lojës”, shtoi Booker.

“Por nuk ka rëndësi se si duken statistikat, nuk ka rëndësi se çfarë ndodhi këto dy ndeshjet e fundit, ju duhet të kaloni në ndeshjen tjetër – kjo është një detyrë e re për ne tani”.

Në Konferencën Lindore, Boston Celtics hapën një epërsi 2-0 ndaj Atlanta Hawks me një fitore 119-106, pasi Jayson Tatum kryesoi me 29 pikë.

Cleveland Cavaliers u rikthyen pasi humbën ndeshjen e parë në shtëpi ndaj New York Knicks, duke barazuar serinë 1-1 me një fitore bindëse 107-90.

Darius Garland shënoi 26 pikë në një rritje vendimtare në pjesën e parë për Cavaliers, duke përfunduar me 32.

Donovan Mitchell kontribuoi me 17 pikë dhe 13 asistime në karrierë, dhe Evan Mobley shënoi 13 pikë dhe 13 kërcime për skuadrën dominuese vendase e cila përfundoi sezonin e rregullt një vend përpara Knicks në të katërtin.

Draymond Green do të mungojë në ndeshjen e tretë të play-off-it të Golden State Warriors kundër Sacramento Kings të enjten, pasi iu dha një pezullim me një ndeshje për vulosjen e Domantas Sabonis të Kings.

NBA tha se pezullimi “u bazua pjesërisht në historinë e veprimeve josportive të Green”.

Green u pezullua nga seria e play-off-it të sezonit të kaluar kundër Memphis Grizzlies pas përplasjes me Brandon Clarke dhe humbi ndeshjen e pestë të finaleve të NBA 2016 kundër Cleveland Cavaliers për një goditje të ulët kundër LeBron James.

Kampionët aktual të NBA-së, Warriors, pason Kings 2-0 në seritë më të mira nga shtatë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore