Lajme

Bllokohet anija ukrainase e mallrave në ngushticën e Bosforit


Një anije mallrash që udhëtonte nga Ukraina në Turqi është bllokuar në ngushticën e Bosforit të Stambollit, duke pezulluar trafikun në rrugën jetike ujore.

Incidenti i së hënës, që përfshinte një anije me flamur Palau të quajtur MKK 1, nuk çoi në asnjë dëmtim ose derdhje, sipas agjentëve të anijeve Tribeca.

Disa rimorkiatorë ishin në mesin e anijeve të dërguara për të ofruar ndihmë për anijen e mallrave 142 metra, tha autoriteti i rojes bregdetare turke.

Pamjet televizive treguan harkun e anijes, që mbante 13 mijë tonë bizele, të vendosura pranë vijës bregdetare në anën aziatike të Bosforit. Incidenti ndodhi në Umuryeri, midis urës së dytë dhe të tretë mbi Bosfor.

Qendra e Përbashkët Koordinuese në Stamboll, e cila drejton operacionet e marrëveshjes së drithit në Detin e Zi të ndërmjetësuara nga Kombet e Bashkuara, kishte raportuar më parë në fundjavë se anija po udhëtonte nga Pivdennyi pranë Odesës, Ukrainë, në portin turk të Mersinit në Mesdhe.

Zyra e Guvernatorit të Stambollit deklaroi se anija e ngarkesave u rrëzua shumë afër bregut në rrethin Beykoz rreth orës 7:30 të mëngjesit për shkak të një dështimi të timonit.

Që nga korriku, drithi ukrainas është eksportuar nëpërmjet Detit të Zi dhe ngushticës së Bosforit. Marrëveshja përfundoi një bllokadë disamujore të eksporteve të grurit ukrainas si rezultat i luftës ruse në Ukrainë.

Bosfori është një nga ngushticat më të rëndësishme në botë, që lidh Detin e Zi, dhe anijet nga Rusia dhe Ukraina, me ngushticën e Dardeneleve, përmes së cilës anijet hyjnë në Detin Mesdhe.

Nuk është hera e parë që Bosfori mbyllet për transportin.

Javën e kaluar një anije mallrash që u rrëzua në Kanalin e Suezit të Egjiptit u rikthye. MV Glory u rrëzua pranë qytetit të Qantara, në provincën e Kanalit të Suezit në Ismailia.

Në mars 2021, një nga anijet më të mëdha të kontejnerëve në botë bllokoi trafikun përgjatë Kanalit të Suezit, duke ndërprerë tregtinë globale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore