Kosova

Blair e quan “të veçantë” vizitën në Kosovë pas 12 vjetësh


Kryetari i Prishtinës Përparim Rama dhe ish kryeministri i Britanisë së Madhe, Tony Blair..

Pas kryeministri Albin Kurti, ish kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Tony Blair, i ka shkruar letër edhe presidentes Vjosa Osmani, përmes së cilës e ka falënderuar atë për pritjen që i është bërë në Kosovë në vizitën që ka pasur pas 12 vjetësh.

Në letrën që është publikuar nga Zyra e Presidencës, Blair e ka vlerësuar si unike vizitën në Kosovë.

“Vizita në Kosovë pas 12 vjetësh për të shënuar 25 vjetorin e Çlirimit, ishte një rast i veçantë për mua. Populli i Kosovës ka një të ardhme të ndritur përpara dhe miqësia e tyre zë një vend të çmuar në zemrën time”, thuhet në letër.

Tutje ai e ka falënderuar Osmanin edhe për dhuratën që ka pranuar.

“Isha shumë i nderuar që mora gurin e kristaltë, cili do të vendoset në raftin tim krahas atij që më dha Presidenti Rugova”.

Gjatë vizitës së tij në Kosovë, Blair ishte takuar me presidenten Vjosa Osmani, kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca, kryeministrin Albin Kurti, e opozitën.

Teksa nga kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, i është dhuruar “Çëlësi i qytetit” dhe është shpallur “qytetar nderi”.

Blair, ka deklaruar se ndërhyrja e aleatëve të NATO-s në vitin 1999 ka qenë e nevojshme dhe se ekzistenca e shtetit të pavarur të Kosovës është dëshmi e kësaj, prandaj nuk është penduar asnjëherë që e ka ndihmuar Kosovën në momentet më të vështira.

Blair ka kujtuar të rënët për liri, udhëheqësit e atëhershëm të Kosovës, posaçërisht presidentin historik, Ibrahim Rugova, bashkëpunëtorët e ngushtë dhe aleatët e NATO-s nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), duke shprehur mirënjohje të përjetshme për të gjithë ata që kontribuuan në jetësimin e idealit shekullor të shqiptarëve të Kosovës.

Blair, i cili për shqiptarët e Kosovës është më shumë se një ish-kryeministër britanik, ka shtuar ndër të tjera se e ardhmja e Kosovës është në Bashkimin Evropian (BE).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore