Biznes

Bizneset perëndimore tërhiqen nga planet e tyre të largimit nga Rusia


Kompanitë perëndimore – duke përfshirë Avon Products, Air Liquide dhe Reckitt – kanë mbetur në Rusi.

Kanë qëndruar paçka se kanë thënë se kanë planifikuar të largohen pas pushtimit të Ukrainës, teksa pengesat burokratike rriten dhe aktiviteti i konsumatorit rimëkëmbet.

Marka e kozmetikës në pronësi të Natura, prodhuesi francez i gazit industrial dhe grupi i konsumatorëve në Mbretërinë e Bashkuar që prodhon gjithçka, nga qetësuesit e dhimbjeve te prezervativët, janë ndër qindra grupe perëndimore që kanë qëndruar në vend që nga pushtimi në shkallë të gjerë në vitin 2022.

“Shumë kompani evropiane e kanë gjetur veten mes një vendi të vështirë”, ka thënë një ekzekutiv që punon me kompanitë perëndimore në vend.

“Thanë se do të largoheshin. Atyre iu paraqitën zgjedhje e blerësve që ishin të papranueshme për ta”.

Më shumë se 2 mijë e 100 shumëkombëshe kanë qëndruar në Rusi që nga viti 2022, ka zbuluar Shkolla e Ekonomisë e Kievit, krahasuar me rreth 1 mijë e 600 kompani ndërkombëtare që ose janë larguar nga tregu ose kanë zvogëluar operacionet.

Menjëherë pas pushtimit të Ukrainës në vitin 2022, shumë grupe të tilla u zotuan të zvogëlojnë praninë e tyre në Rusi, ndërsa Perëndimi kërkonte të vriste ekonominë e vendit dhe arkën e luftës së Kremlinit me para të huaja.

Por Moska ka rritur gradualisht koston e largimit të korporatave, duke vendosur një zbritje të detyrueshme prej 50 për qind në asetet nga vendet “jomiqësore” të shitura për blerësit rusë dhe një “taksë daljeje” minimale prej 15 për qind.

Po ashtu ka qenë gjithnjë e më e vështirë për të gjetur blerës vendas të pranueshëm si për shitësin ashtu edhe për Moskën dhe përfshirja e të cilëve nuk bie ndesh me sanksionet perëndimore.

Air Liquide njoftoi në shtator 2022 se kishte nënshkruar një memorandum mirëkuptimi për t’i shitur biznesin e saj në Rusi ekipit të menaxherëve vendas që e drejtonin atë.

Megjithatë, marrëveshja nuk mori kurrë miratimin e qeverisë ruse, duke e lënë kompaninë në harresë.

Disa kompani nuk mendojnë më se janë të detyruara të largohen nga vendi.

Avon filloi një proces shitjeje për biznesin e tij rus dhe mori oferta, por vendosi të mos i pranonte.

“Për më shumë se 135 vjet, Avon ka qëndruar për gratë kudo që janë në botë, pavarësisht nga përkatësia etnike, kombësia, mosha apo feja”, ka bërë me dije kompania.

Kurse Reckitt njoftoi në prill 2022 se kishte “nisur një proces që synon transferimin e pronësisë së biznesit të tij rus”, shefi i ri ekzekutiv i saj Kris Licht ka marrë një qasje më të matur.

“Ne vazhdojmë të shikojmë opsionet, por është bërë më komplekse, jo më pak komplekse”.

Shumëkombëshet kanë qenë të ndërgjegjshme për vështirësitë e kompanive perëndimore si Carlsberg dhe Danone, të cilave iu sekuestruan asetet pasi njoftuan planet për t’u larguar.

Teksa Danone përfundimisht ishte në gjendje të arrinte një marrëveshje për të shitur asetet me një zbritje të madhe, Carlsberg mbetet i bllokuar në një betejë të zgjatur ligjore me Moskën dhe një nga ish-drejtuesit kryesorë të birrës ndodhet në një burg rus.

PepsiCo njoftoi në mars 2022 se kishte pezulluar shitjen dhe prodhimin e pijeve kryesore në Rusi, por vazhdon të operojë një biznes qumështi në vend që punëson 20 mijë njerëz drejtpërdrejt dhe 40 mijë punëtorë bujqësorë në mënyrë indirekte.

“Si kompani ushqimore dhe pijesh, tani më shumë se kurrë duhet t’i qëndrojmë besnikë aspektit humanitar të biznesit tonë. Kjo do të thotë se ne kemi një përgjegjësi të vazhdojmë të ofrojmë produktet tona të tjera në Rusi”, ka njoftuar shefi ekzekutiv Ramon Laguarta në një email drejtuar punonjësve në shtator 2022.

Rivalja Coca-Cola ka ndaluar dërgimin e shurupeve të saj të pijeve joalkoolike në Rusi, por rolin e ka zënë shishja e gjigantit të pijeve në rajon, Coca-Cola Hellenic, në të cilën mban 21 për qind të aksioneve.

Në mesin e më shumë se 2 mijë kompanive që kanë thënë se do të qëndrojnë në Rusi – të cilat përfshijnë grupet Mondelez, Unilever, Nestlé dhe Philip Morris – disa janë bërë më të hapur për planet e tyre.

Por ka mungesë të qartësisë në lidhje me shitjet e pretenduara të disa kompanive.

Shitësi amerikan Hindenburg Research zbuloi në mars se mallrat e shitësit polak të modës LPP po shiteshin ende në Rusi, pavarësisht se kishte njoftuar se ishte larguar nga tregu në qershor 2022 pasi i kishte shitur biznesin e tij një konsorciumi kinez të paidentifikuar.

Teksa LPP mohoi keqbërjen, pranoi se kishte përfituar nga shitjet tek “agjentët e transferimit” për të ndihmuar në financimin e kostos së tranzicionit, një praktikë që nuk do të hiqej gradualisht deri në vitin 2025.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore