Teknologji

Bill Gates thotë se kripto dhe NFT janë një mashtrim


Këto tendenca të aseteve digjitale janë “100% të bazuara në teorinë e budallait më të madh”, tha bashkë-themeluesi i Microsoft të martën në një konferencë, duke iu referuar nocionit se investitorët mund të fitojnë para në asete të pavlera ose të mbivlerësuara për sa kohë që njerëzit janë të gatshëm t’i ofrojnë ato më të larta. .

Gates u tall me Bored Apes NFT, duke bërë shaka se “imazhet digjitale të majmunëve” do ta “përmirësojnë botën jashtëzakonisht”.

Në vend të kësaj, Gates tha se ai preferon investimin e vjetër tha ai.

Komentet e tij vijnë teksa bitcoin dhe kriptovalutat e tjera po rrëzohen. Bitcoin arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 69,000 dollarë në nëntor 2021. Që atëherë, kriptomonedha më e vlefshme në botë ka humbur dy të tretat e vlerës së saj, duke rënë nën 23,000 dollarë të martën. Ajo ka humbur rreth 25% të vlerës së saj që nga e premtja.

Gates ka dyshuar më parë në kripto. Në një intervistë të vitit 2021, Gates tha se ishte një gjë që Elon Musk dhe Tesla të investonin në bitcoin, por kjo nuk do të thotë se investitorët mesatarë duhet të ndjekin atë drejtim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore