Lajme

Bie fitimi industrial i Kinës, shkak rastet e shumta me COVID-19


Fitimet e firmave industriale të Kinës ranë me ritmin e tyre më të shpejtë në dy vjet, pasi çmimet e larta të lëndëve të para dhe kaosi i zinxhirit të furnizimit të shkaktuar nga frenimi i COVID-19 “shtrydhën” marzhet, duke ndërprerë aktivitetin e fabrikave.

“Nga një vit më parë, fitimi u tkurr me 8.5 për qind”, tha të premten byroja e statistikave, duke u luhatur nga një rritje prej 12.2 për qind në mars.

Sektori industrial është goditur rëndë nga masat e rrepta dhe të përhapura antivirus që kanë mbyllur fabrikat dhe kanë bllokuar autostradat dhe portet.

Prodhimi industrial nga Qendra Tregtare e Shangait, e vendosur në zemër të prodhimit në deltën e lumit Yangtze, ra me 61.5 për qind në prill, mes një bllokimi të plotë dhe shumë më të pjerrët se rënia prej 2.9 për qind në shkallë kombëtare.

Fitimet e firmave industriale u rritën 3.5 për qind nga viti në vit në 395 miliardë dollarë për periudhën janar-prill, duke u ngadalësuar nga një rritje prej 8.5 për qind në tre muajt e parë, tha byroja e statistikave.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë pa një rritje shumë të dobët të aktivitetit muajin e kaluar pasi eksportet humbën vrullin dhe sektori i pronave u lëkund.

“Rritje e arsyeshme ekonomike”

Të mërkurën, kryeministri Li Keqiang pranoi rritjen e dobët ekonomike.

Ai shpjegoi se vështirësitë në disa aspekte ishin më negative se në vitin 2020, kur ekonomia u godit për herë të parë nga shpërthimi i COVID-19.

Kina, kohët e fundit, uli normat e saj standarde të huadhënies për kreditë e korporatave dhe individëve për të dytin muaj radhazi.

Po ashtu, uli një normë referencë të hipotekës për herë të parë në gati dy vjet.

Ndërsa politikëbërësit kanë premtuar më shumë mbështetje për ekonominë e lëkundur, shumë analistë kanë ulur parashikimet e tyre të rritjes për vitin e plotë.

Ata kanë vënë në dukje se qeveria nuk ka treguar asnjë shenjë të zbutjes së politikës së saj “zero-COVID”.

Detyrimet në firmat industriale u rritën me 10.4 për qind nga një vit më parë në fund të prillit, pak më i ngadalshëm se rritja prej 10.5 për qind në fund të marsit.

Të dhënat e fitimit industrial mbulojnë firmat e mëdha me të ardhura vjetore mbi 20 milionë juanë (2.97 milionë dollarë) nga operacionet e tyre kryesore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore