Lajme

Biden nuk është penduar për trajtimin e dokumenteve të klasifikuara


Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden ka thënë se “nuk pendohet” që nuk doli publikisht përpara zgjedhjeve afatmesme me lajmin se dokumente të klasifikuara ishin zbuluar në zyrën e tij private.

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-ve ka caktuar një këshilltar special për të hetuar këtë çështje.

Dosjet e klasifikuara u gjetën në një zyrë që ai përdori pas mandatit të tij si nënkryetar dhe më pas në shtëpinë e tij.

“Unë mendoj se ju do të kuptoni se nuk ka asgjë atje”, tha Biden.

Përgjigja e tij erdhi pasi një gazetar e pyeti pse nuk i zbuloi dokumentet në nëntor pasi u gjetën.

“Nuk jam penduar”,  tha ai gjatë një turneu të enjten në një qytet plazhi në Kaliforni, i goditur rëndë nga stuhitë me javë në perëndim të SHBA.

“Unë po ndjek atë që avokatët më kanë thënë se duan që unë të bëj. Është pikërisht ajo që ne po bëjmë”.

Ishte hera e parë që Biden foli në publik për dosjet e klasifikuara. Presidenti është përballur me kritika, veçanërisht nga republikanët, për zbardhjen e vonuar të zbulimit të dokumentit.

Avokatët e Biden thanë në fillim të janarit se grupi i parë i dokumenteve ishte gjetur më 2 nëntor në Qendrën Penn Biden, një institut kërkimi që Biden krijoi në Uashington DC.

Një grup i dytë i të dhënave u gjet më 20 dhjetor në shtëpinë e Biden në Wilmington, Delaware, ndërsa një dokument tjetër u gjet në shtëpinë private të presidentit më 12 janar, thanë avokatët e tij.

Biden përsëriti se ekipi i tij ia dorëzoi dokumentet Arkivit Kombëtar dhe Departamentit të Drejtësisë menjëherë pas gjetjes së tyre dhe se ata kanë bashkëpunuar me agjencitë.

Avokati i tij, Richard Sauber, ka thënë se dokumentet ishin “pa dashje të gabuara”.

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland javën e kaluar emëroi Robert Hur për të udhëhequr hetimin se si u trajtuan dokumentet.

Zbulimi vjen pasi ish-presidenti i SHBA-ve, Donald Trump po përballet gjithashtu me një hetim për keqpërdorimin e tij të pretenduar të qindra dokumenteve të klasifikuara në rezidencën e tij në Florida Mar-a-Lago dhe dështimin e tij të supozuar për të përmbushur një thirrje.

Pyetjet pa përgjigje për dokumentet e klasifikuara të Biden-it

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore