Lajme

Biden mbështet pa kushte Mark Rutte për shef të NATO-s


Presidenti amerikan, Joe Biden, po mbështet kryeministrin holandez, Mark Rutte, që të bëhet sekretari i ardhshëm i përgjithshëm i NATO-s, tha një zyrtar amerikan të mërkurën.

Mbështetja e Bidenit ka të ngjarë të ndikojë më shumë aleatë që të pranojnë nominimin e Rutte, pas muajsh lojërash mes tij dhe disa liderëve të tjerë evropianë për këtë detyrë.

Zyrtarit amerikan iu dha anonimiteti për të zbuluar mbështetjen e presidentit për një çështje që ai nuk e ka mbështetur publikisht.

POLITICO raportoi më herët të mërkurën se dy të tretat e vendeve të NATO-s po mbështesin emërimin e Rutte për të marrë drejtimin e aleancës ushtarake më vonë këtë vit.

Mandati i shefit aktual të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili ka lundruar në mënyrë të qëndrueshme në bllokun politiko-ushtarak në një kohë të trazuar në politikën transatlantike që nga viti 2014, përfundon në tetor.

Presioni po rritet për të miratuar ofertën për udhëheqje të Rutte përpara samitit të NATO-s në korrik, i cili do të mbahet në Uashington për të festuar 75-vjetorin e aleancës.

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, shprehu interes për postin kryesor të NATO-s gjatë një veprimtarie të organizuar nga POLITICO në nëntor.

Por zyrtarët e NATO-s thonë se ajo nuk është në përzierje pasi nuk e ka deklaruar kandidaturën e saj.

E njëjta gjë vlen edhe për ministrin e Jashtëm të Letonisë, Krišjānis Kariņš, i cili bëri një mini-turne mediatike vitin e kaluar për të testuar ujërat.

Rruga e Rutte për në rolin e sekretarit të përgjithshëm e vendos atë në një kurs përplasjeje me Rusinë, pasi aleanca lufton kundër agresionit të Vladimir Putinit dy vjet që nga pushtimi i plotë i Ukrainës.

Dhe nëse ish-Presidenti Donald Trump kthehet në Zyrën Ovale, udhëheqësit holandez do t’i duhet të lundrojë në skepticizmin e republikanëve ndaj NATO-s dhe sigurisë kolektive.

Rutte nuk do të diskutonte ofertën e tij për të udhëhequr aleancën në Konferencën e Sigurisë në Mynih të fundjavës së kaluar, duke mbledhur liderët botërorë, duke thënë se ai e kishte mësuar mësimin e tij në tetor kur sugjeroi se ishte i interesuar për punën.

“Kam bërë gabimin në tetor duke folur për ‘mund të më interesojë ai rol’ dhe më pas për kërpudhat,” tha ai gjatë një debati të vogël mediatik. “Nuk duhej ta kisha bërë këtë, kështu që vendosa të mos flas më për këtë”.

Rutte ka shumë rrugë për të bërë përpara se të merret ndonjë vendim.

Sipas rregullave të NATO-s, sekretari i përgjithshëm duhet të vendoset me pëlqim unanim, që do të thotë se Rutte ende duhet të fitojë mbështetjen e të 31 vendeve anëtare.

Çdo kandidat për këtë punë duhet të kalojë përmes Turqisë dhe Hungarisë, të cilat kanë provuar pengesat më të mëdha për pranimin e anëtarëve të rinj.

Turqia thuhet se ka kërkuar siguri përpara se të mbështeste Rutte, ndërsa Hungaria ka pasur mosmarrëveshje të gjata me kryeministrin holandez.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore