Lajme

Biden kritikon kërkesën e urdhër-arrestit kundër udhëheqësve izraelitë: Skandaloze


Në një deklaratë të shkurtër të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë, presidenti amerikan, Joe Biden, i është përgjigjur për herë të parë kërkesës së prokurorit të ICC-së, Karim Khan për urdhër-arrest ndaj Benjamin Netanyahut dhe Yoav Gallant.

“Kërkesa e prokurorit të ICC-së për urdhër-arrest kundër udhëheqësve izraelitë është skandaloze”, tha ai.

“Dhe më lejoni të jem i qartë: çfarëdo që mund të nënkuptojë ky prokuror, nuk ka asnjë ekuivalencë – asnjë – mes Izraelit dhe Hamasit. Ne do të qëndrojmë gjithmonë me Izraelin kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së tij”.

Administrata Biden ka treguar vazhdimisht mbështetjen e saj “të hekurt” për Izraelin në mes të luftës, edhe pse ka shprehur gjithnjë e më shumë shqetësime për numrin e lartë të viktimave civile në Gaza dhe barrierat për aksesin në ndihmën humanitare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore