Lajme

Biden fiton zgjedhjet paraprake, por vuan votën e protestës në Gaza


Presidenti amerikan, Joe Biden, parashikohet të fitojë me lehtësi zgjedhjet presidenciale demokrate në Michigan, pavarësisht nga një votë e konsiderueshme proteste për qëndrimin e tij ndaj luftës në Gaza.

Aktivistët kanë kaluar javët e fundit duke u kërkuar demokratëve të votojnë “të paangazhuar” dhe dhjetëra mijëra zgjodhën ta bëjnë këtë.

Kjo tejkaloi shumë pritshmëri, megjithëse projeksioni i fundit i CBS News sugjeron se Biden fitoi 80% të votave në përgjithësi.

Ai falënderoi “çdo qytetar që bëri që zëri i tyre të dëgjohet sot”.

Në një deklaratë që nuk i referohej fushatës kundër tij, ai përshëndeti arritjet e administratës së tij në shtet dhe nisi një sulm kundër rivalit të tij Donald Trump.

Trump gjithashtu parashikohet të fitojë zgjedhjet paraprake republikane të së martës në shtet, pas asaj që ai e quajti një “ditë të madhe”. “Ne do të fitojmë shumë,” tha ai në një ngjarje festive të fushatës.

Rezultatet e deritanishme nga garat paraprake – të cilat partitë politike amerikane i përdorin për të zgjedhur kandidatin e tyre presidencial – tregojnë se të dy burrat janë në rrugën e duhur për t’u përballur në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit, në një duel pasues të atij të vitit 2020.

Michigan konsiderohet një shtet kritik, i cili zgjodhi presidentin fitues në dy garat e fundit. Ai ka përqindjen më të madhe të arabo-amerikanëve në vend, por mbështetja e Biden për Izraelin gjatë fushatës së tij ushtarake në enklavën palestineze të Gazës duket se i ka kushtuar atij mbështetje në mesin e asaj demografike.

Aktivistët nga grupi Listen to Michigan përshëndetën madhësinë e votës “të paangazhuar” si një fitore. Njerëzit ishin të përlotur në festën e orës së organizatës ndërsa llogaritjet përditësoheshin periodikisht.

Kongresmeni Andy Levin, i cili mbështet votimin “të paangazhuar”, i tha turmës: “Nuk gëzoj të jem këtu sonte. Ky moment është një fëmijë i domosdoshëm sepse njerëzit po vdesin me mijëra.”

E marta nuk shënon herën e parë që një pjesë e konsiderueshme e Michiganders vendosën të votojnë si “të paangazhuar”. Rreth 19 mijë banorë e bënë këtë në zgjedhjet primare të 2020 dhe më shumë se 21 mijë e 601 në 2016. Në 2008 ishte 238 mijë – pasi fushata e Barack Obamës i inkurajoi ta bënin këtë, sepse ai zgjodhi të mos ishte në fletëvotim për shkak të grindjeve partiake.

Por aktivistët në Michigan janë organizuar prej muajsh për t’i dërguar zotit Biden një mesazh “pa armëpushim, pa votë” për luftën në Gaza.

Në shkollën e mesme Salina në Dearborn – përgjatë shinave hekurudhore nga një fabrikë e madhe e Fordit – BBC foli me Hala, 32, e cila tha se ajo votoi “e paangazhuar”.

Ajo “nuk donte të votonte për Genocide Joe”, shpjegoi ajo – duke aluduar në akuzat e bëra kundër ushtrisë izraelite gjatë fushatës së saj në Gaza, të cilat Izraeli i mohon fuqishëm.

Hala – e cila refuzoi të ndajë mbiemrin e saj për arsye të privatësisë – tha se votoi për zotin Biden herën e fundit, por nuk ishte e sigurt se do ta bënte këtë përsëri kur të dilnin zgjedhjet presidenciale. “Ndoshta, nëse ai bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, por ai nuk do ta bëjë këtë,” tha ajo.

Duke folur në fillim të kësaj jave, zoti Biden tha se shpresonte se do të kishte një pauzë në luftimet në Gaza deri të hënën – pas raporteve për disa përparime në negociatat indirekte që përfshijnë zyrtarë izraelitë dhe Hamas.

Demokratë të tjerë i thanë BBC-së në ditën e votimit se ata mbetën në mbështetje të zotit Biden, duke përfshirë Kim Murdough, një menaxher zyre në një kishë në qytetin e Flint.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore