Lajme

Beteja e Bilohorivka-s: Ukrainasit hedhin në erë urën, duke ngadalësuar manovrat ruse


Beteja e Bilohorivka-s është mishërimi i fushatës së luftës: përpjekje e dështuar e rusëve për të krijuar një urë mbi lumin Siverskiy Donets në Ukrainën Lindore.

Megjithatë, pala ukrainase nuk do ta pengonte ushtrinë ruse të provonte përsëri, duke fituar pozicione në pika të tjera të frontit.

Dëshmia e një ushtari ukrainas – e kryqëzuar me atë që u dha nga burime të ndryshme – bëri të mundur rindërtimin e fazave kryesore të të paktën një episodi.

Rreth 7 majit, patrullat e dërguara për zbulim identifikojnë një njësi të madhe ruse të përbërë nga këmbësoria dhe automjete të blinduara të vendosura në bregun tjetër të lumit.

“Eksploruesit” kuptojnë se ajo po përgatitet të ecë me ndihmën e Inxhinierëve dhe pontoneve të lëvizshme, dhe raportojnë atë që është vërejtur.

Oficerët ukrainas janë në gjendje të parashikojnë me njëfarë saktësi pikën e kalimit të mundshëm dhe të përgatisin një pritë: në atë shtrirje lumi është 80 metra i gjerë, vlerësojnë ata, kështu që rusëve do t’u duhen tetë seksione nga 10 metra secila për të kaluar lumin dhe të paktën dy orë punë.

Është e mundur që ukrainasit të përdorin dronë të vegjël për të vëzhguar atë që po ndodh, me siguri ata presin zhurmën e motobarkave të nevojshme për operacionin.

Në ditën e 8 majit, pushtuesit lëvizin.

Rusët fshihen pas granatave tymuese, por operacioni njoftohet nga zhurmat: ata hedhin disa pjesë të pontonit në ujë dhe kalojnë në anën tjetër, në përpjekje për të rrethuar Lysychansk-un.

Në më pak se 20 minuta ata janë në shënjestër të zjarrit preciz dhe sulmeve ajrore të artilerisë ukrainase.

Ky, të paktën, është versioni i ushtarit, i konfirmuar indirekt nga imazhet që do të dalin më vonë.

Zjarri ishte intensiv, struktura u dëmtua më 9 maj, njësia ruse nuk mundi të tërhiqet.

Disa dhjetëra tanke dhe kamionë të blinduar mbeten të ekspozuar, të shkatërruar.

Ushtria ruse, sipas ukrainasve, humbi 1 mijë e 500 ushtarë në këtë betejë.

Më 10 maj, struktura u shkatërrua plotësisht: videot dhe fotot tregojnë një masë automjetesh të djegura, disa të shpërndara në pyll.

Ekspertët kanë vënë në dukje disa aspekte: përgatitje të dobët, ndoshta edhe inteligjencë joadekuate.

Taktika – kujton analisti austriak Tom Cooper – të kujton atë të përdorur nga gjenerali Aleksandër Dvornikov, komandanti aktual i operacioneve, në Siri: ai dërgoi milici dhe pasdaran për të vrarë në sulmin ndaj pozicioneve rebele, pavarësisht kushteve jo të përshtatshme.

Për më tepër – duke pasur gjithmonë parasysh propagandën – është e qartë se rezistenca vazhdon të jetë fleksibël dhe e shpejtë, me njohje të mirë të terrenit dhe të lëvizjeve të kundërshtarit.

Flitet shumë për raketat Javelin, por artileria ukrainase ka qenë shpeshherë vendimtare, një ndihmë thelbësore për forcat territoriale dhe ato speciale.

Përplasja është vetëm një fragment, për të cilin kemi informacion të pjesshëm, por është konfirmimi i një lufte të ashpër, të vështirë për të dyja palët.

Megjithatë, ushtria e Putinit vazhdon të bëjë presion në rajonin Severodonetsk dhe në të njëjtën zonë të Bilohorivka-s duke pushtuar disa zona të rëndësishme.

Një përparim që Kievi nuk mund ta nënvlerësojë dhe të cilit do t’i duhet të gjejë përgjigje për të shmangur pasoja të rënda.

Lajmet e fundit raportojnë se beteja mbetet intensive rreth dy anëve të lumit.

Si përfundim, Bilohorivka u bë sinteza e fushatës së luftës.

Një përpjekje e dështuar e rusëve për të krijuar një urë mbi lumin Siverskiy Donets në Ukrainën Lindore.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore