Lajme

Besnikëri absolute: Xi Jinping e kthen fokusin kundër korrupsionit në ushtrinë e Kinës


Xi Jinping ka nisur një fushatë të re për të zbatuar disiplinën partiake dhe për të çrrënjosur korrupsionin në ushtri, në një shenjë se shtytja dhjetëvjeçare e liderit kinez për të ushtruar kontroll të fortë personal mbi forcat e armatosura ka dështuar.

Në dy takime të nivelit të lartë në Pekin këtë muaj, Xi u tha udhëheqësve ushtarakë se ata duhet të “përqendrohen në zgjidhjen e problemeve të spikatura që vazhdojnë në organizatat e partisë në të gjitha nivelet në lidhje me zbatimin e udhëheqjes absolute të partisë mbi ushtrinë”.

Komisioni Qendror Ushtarak, organi më i lartë i udhëheqjes ushtarake të Kinës, të cilin Xi e kryeson, këtë muaj bëri thirrje për krijimin e një “mekanizmi paralajmërues të hershëm për rreziqet e integritetit në ushtri” dhe njoftoi një hetim për korrupsionin në prokurimin e pajisjeve që ka shkuar pothuajse gjashtë vjet më parë.

Fushata e ripërtërirë për të zbatuar disiplinën partiake vjen pasi disa oficerë të lartë të Forcës Raketore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore, e cila mbikëqyr arsenalin e raketave bërthamore dhe konvencionale të vendit, janë zhdukur nga publiku – shpesh një sinjal i një hetimi. Ish-ministri i jashtëm i Kinës, Qin Gang, mungoi në angazhimet publike për një muaj përpara se të zëvendësohej nga paraardhësi i tij, Wang Yi, javën e kaluar.

Li Yuchao, komandanti i Forcës Raketore të PLA, nuk u emërua në raportet zyrtare për promovimin e gjeneralëve të lartë të PLA nga Xi në fund të muajit të kaluar, një ngjarje në të cilën pritej pjesëmarrja e tij. Një person që mori një llogari të ceremonisë verore të promovimit të oficerëve të përgjithshëm të Forcave të Raketave tha se Li gjithashtu e humbi atë ngjarje, një situatë që ekspertët e PLA e quajtën “shumë anormale”.

Sipas Cercius, një konsulencë me bazë në Kanada që ndjek politikën elitare kineze, statusi i rreth 10 zyrtarëve aktualë dhe ish-zyrtarë të Forcave Raketore është i paqartë, duke përfshirë Li dhe zëvendësin e tij Liu Guangbin.

“Është shumë e mundur që disa, nëse jo të gjithë individët, përfshirë komandantët aktualë dhe ish-komandantët, të jenë grumbulluar për disiplinë ose korrupsion”, tha Rod Lee, drejtor kërkimor i Institutit të Studimeve Ajrore të Kinës në universitetin e Forcave Ajrore të SHBA-ve dhe ekspert kryesor në Forcën Raketore të PLA.

Disa oficerë aktualë dhe të kaluar të Forcave Raketore të PLA, duke përfshirë Li Yuchao dhe zëvendësin e tij Liu, janë shënjestruar në një hetim, raportoi të premten South China Morning Post. Një hetim nuk është shpallur zyrtarisht dhe Financial Times nuk mund të konfirmonte në mënyrë të pavarur subjektet e një hetimi në Forcën Raketore.

Por Cercius vuri në dukje ndalimin dhe arrestimet në fund të vitit të kaluar të zyrtarëve të nivelit më të ulët me lidhje me Forcën Raketore si një tregues i një hetimi më të gjerë. Është e zakonshme që hetimi i zyrtarëve të rinj të pasohet muaj më vonë nga arrestimet e më shumë kuadrove të lartë për korrupsion.

Në fillim të qershorit, Komisioni Qendror për Inspektimin e Disiplinës, mbikëqyrësi i fuqishëm i brendshëm i Partisë Komuniste Kineze, njoftoi se më shumë se 39 kuadro të lartë ushtarakë dhe politikë ishin arrestuar që nga kongresi i 20-të i partisë tetorin e kaluar, por nuk ka publikuar emrat e të gjithëve.

Nën Xi, udhëheqësin më të fuqishëm të Kinës që nga Mao Ce Duni, një kryqëzatë kundër korrupsionit i ka shërbyer qëllimeve të dyfishta të eliminimit të rivalëve politikë dhe ndëshkimit të korrupsionit endemik. Që nga viti 2012, gati 5 milionë zyrtarë të nivelit më të ulët, si dhe mijëra “tigra” të nivelit më të lartë janë kapur në grackë, si dhe drejtues në industrinë e teknologjisë, financës dhe energjisë, madje edhe vetë mbikëqyrësit e Kinës kundër ryshfetit.

Mbetet e paqartë nëse fokusi i ri i Xi-t në ushtri u nxit nga një rast i veçantë apo shqetësime më të mëdha për besnikërinë politike. Forca raketore është një nga degët më të rëndësishme strategjike të PLA, me përgjegjësi për frenimin bërthamor me bazë tokësore të Kinës që po zgjerohet me shpejtësi, si dhe sistemet e raketave kritike për një sulm të mundshëm në Tajvan dhe përpjekjet për të mohuar aksesin e forcave amerikane dhe lëvizjen e lirë në perëndim. Paqësor.

Dy zyrtarë të lartë të qeverisë së huaj të informuar mbi inteligjencën përkatëse thanë se drejtuesit e Forcave Raketore po hetoheshin për rrjedhje informacioni ushtarak.

Ushtria ishte një nga objektivat e parë të Xi pas marrjes së pushtetit, në një rishikim dramatik për të pohuar autoritetin mbi një forcë që ai gjykoi se kishte filluar të rrëshqasë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore