Kosova

Besim Gashi emërohet Atashe i Mbrojtjes së Kosovës në Zvicër


Nënkolonel Besim Gashi gjatë emërimit të tij si atashe i Mbrojtjes së Kosovës në Zvicër.

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka bërë të ditur se Besim Gashi, eshte akredituar si atashe i Mbrojtjes së Kosovës, me të drejta të plota në shtetin e Zvicrës.

Lajmin e ka bërë të ditur Maqedonci përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’.

“Edhe një e arritur tjetër e rëndësishme për diplomacinë ushtarake. Është akredituar atasheu ynë i mbrojtës si përfaqësues i shtetit të Kosovës në Konfederatën e Zvicrës”.

“Nënkolonel Besim Gashi, ka pranuar kredencialet si Atashe i Mbrojtjes me të drejta të plota i Republikës së Kosovës në Zvicër”, ka shkruar Maqedonci.

Ai ndër të tjera ka sqaruar rëndësinë e këtij vendimi.

“Me ç’rast përmes këtij vendimi i hapet rrugë konkretizimit të bashkëpunimit me Konfederatën e Zvicrës në aspektin e mbrojtjes, si dhe inicimit të projekteve ushtarake me vendin tone”.

Në 2022-në, ministria e Mbrojtjes, kishte zhvilluar një takim mes ministrave në Zvicër.

Kjo kishte qenë vizita e parë e tyre, duke konsideruar se përmes saj do t’i hapin mundësitë për bashkëpunim zyrtar bilateral në mes ministrave dhe forcave të Kosovës dhe Zvicrës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore