Lajme

Bernard Guetta: Stoltenberg ka të drejtë për armët, Kievi duhet të godasë objektivat ruse


“Është e vërtetë: dy vendet më të pasura dhe më të fuqishme në BE po kalojnë një moment të vështirë”.

Kur flet për marrëdhëniet mes Francës dhe Gjermanisë, Bernard Guetta, gazetar dhe eurodeputet francez – i cili kandidon për rizgjedhje në zgjedhjet e ardhshme evropiane për Rilindjen, partinë e presidentit Emmanuel Macron – niset nga ky vëzhgim.

“Macron pati momente më të mira gjatë presidencës së tij”, kujton Guetta.

Presidenti francez “ka dështuar të gjejë forcën politike që do t’i duhej”, ndërsa kancelari Olaf Scholz “kryeson një koalicion qeveritar jashtëzakonisht të ndryshëm” në një kohë kur “ekonomia gjermane përballet me një problem strukturor për shkak të zhdukjes së energjisë ruse nga tregu, dobësimi i eksporteve drejt Kinës dhe nevoja për të financuar mbrojtjen evropiane”.

Megjithatë, Guetta thekson mirëkuptimin e pikëpamjeve midis Francës dhe Gjermanisë, që përfshin edhe Poloninë.

Intervista e plotë e Bernard Guetta për të përditshmen italiane “La Stampa”:

Vizita e Macron në Gjermani duket se mbërrin në një moment delikat për marrëdhëniet mes Parisit dhe Berlinit, të cilat nuk janë në gjendje të mirë shëndetësore.

“Do të isha më i matur dhe nuk do të mitizoja marrëdhëniet mes dy vendeve. Gjithmonë harrohet se marrëdhëniet franko-gjermane, që nga Traktati i Versajës në vitin 1919 e deri më sot, nuk kanë qenë kurrë idilike. Parisi dhe Berlini kanë kaluar momente të divergjencës së thellë politike. Sot ka pika konflikti mes dy vendeve, si ato që kanë të bëjnë me çështjet e energjisë apo kreditë evropiane për të financuar një mbrojtje të përbashkët”.

“Nga ana tjetër, ekziston një konvergjencë franko-gjermane e pa parë më parë për nevojën për të afirmuar një mbrojtje të përbashkët dhe rolin e BE-së si një aktor gjeopolitik i shekullit të XXI-të”.

Një marrëveshje, të cilës i shtohet edhe Polonia, krahas Francës dhe Gjermanisë në formatin e Vajmarit.

“Ka një ringjallje të atij kuadri diplomatik. Deklarata e publikuar javën e kaluar në fund të takimit mes ministrave të Jashtëm të tre vendeve është befasuese sepse shpreh dëshirën për të afirmuar BE-në si një bashkim politik, të pajisur me një mbrojtje të përbashkët të bazuar në një industri armatimesh pan-evropiane. Këto janë aspekte themelore. Edhe pse ka dallime në arritjen e objektivave të caktuara, veçanërisht atyre financiare, ekziston një marrëveshje trepalëshe për qëllime të reja”.

Megjithatë, fërkimet janë shfaqur midis Macron dhe Scholz në muajt e fundit, veçanërisht kur Macron ngriti mundësinë e dërgimit të trupave perëndimore.

“Presidenti francez donte të bënte një gjest spektakolar, duke thënë se ‘asgjë nuk duhet të përjashtohet’, por ai kurrë nuk tha se donte të dërgonte trupa. Ai donte të shkëputej nga marrëzia që konsistonte në sigurimin e Putinit. Megjithatë, qëndrimi gjerman për këtë dosje ka pësuar një evolucion në krahasim me reagimin fillestar”.

Parisi dhe Berlini gjithashtu duket se ndryshojnë në mbrojtjen bërthamore evropiane. Macron duket i gatshëm të hapë ombrellën e Parisit mbi të gjithë Evropën, kurse Scholz ka deklaruar se Kontinenti i Vjetër nuk do të ketë armë bërthamore.

“Macron deklaroi se forca de frappe e Francës do të mbetet franceze, por interesat kombëtare të vendit të tij nuk do të kufizohen në kufijtë kombëtarë të vendit të tij. Scholz shprehu kënaqësinë që interesat e Francës nuk kufizohen në kufijtë kombëtarë. Prandaj ka një konvergjencë totale të pikëpamjeve”.

Fakti mbetet se mes Parisit dhe Berlinit duket se ka një divergjencë kulturore në temën e mbrojtjes.

“Gjermania nuk kishte më një kulturë ushtarake pas Luftës së Dytë Botërore, në fund të së cilës Berlini mbështeti Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pas pushtimit rus të Ukrainës situata ndryshoi, me gjermanët që duhej të shpiknin një doktrinë në përputhje me atë evropiane”.

Çfarë mendoni për apelin e fundit të Sekretarit të NATO-s Stoltenberg, i cili u kërkoi anëtarëve të Aleancës të heqin kufizimet që synojnë të parandalojnë Kievin të godasë objektivat ruse me armë të furnizuara nga Perëndimi?

“Javën e kaluar nisa të njëjtin apel nga blogu im. Është e nevojshme të autorizohet Ukraina për të goditur objektivat ushtarake në territorin rus, veçanërisht rezervat e energjisë dhe municionit”.

A nuk ka rrezik përshkallëzimi?

“Roli i Stoltenberg është të japë këshilla politike për anëtarët e Aleancës Atlantike dhe kjo e fundit është e shkëlqyer. Fakti që SHBA-të dhe Evropa vazhdojnë të kushtëzojnë dërgesën e armëve me faktin se ato nuk duhet të përdoren për të goditur objektivat jetike ruse është skandaloz dhe i papërshkrueshëm”.

“Rusia bombardon të gjitha objektivat në Ukrainë ditë e natë, madje edhe ato civile. Nuk ka asnjë arsye pse vendi të mos përgjigjet kundër objektivave ushtarake. Vazhdimi i vendosjes së një kufizimi të tillë do të thotë dobësim, por edhe tradhti ndaj Ukrainës”.

Marrë nga “La Stampa”, përshtatur për “Albanian Post”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore