Lajme

Berlusconi është i sëmurë rëndë, vuan nga leucemia


Vetëm 10 ditë më parë, e hënë 27 mars, Silvio Berlusconi hyn në San Raffaele në orët e vona të pasdites, dhe e bën atë me këmbët e tij: për ata që janë mirë të informuar për gjendjen shëndetësore të ish-kryeministrit, është një detaj i rëndësishëm që na bën të mendojmë pothuajse për shtrimin në spital vetëm për “testet e kontrollit”.

Asnjë ambulancë, pa helikopter siç ka ndodhur në të kaluarën.

Por dyshimi se diçka nuk shkon vjen menjëherë më pas: shtyhen dorëheqjet që priten brenda 24-36 orëve.

Berlusconi do të largohet nga spitali vetëm katër ditë më vonë, më 30 mars.

Këshillat e mjekëve janë gjithmonë të njëjta: pushim dhe pa stres.

Më 2 prill, një foto e publikuar në profilin zyrtar në Instagram tregon një Berlusconi të buzëqeshur në lëndinën e Villa San Martino: “Për mua është gjithashtu festa e të gjitha luleve. I dua të gjithë, por mbi të gjitha i dua tulipanët, veçanërisht për shumëllojshmërinë e ngjyrave të tyre”.

Dje, vetëm një javë pas kthimit në Arcore, surpriza kthehet në San Raffaele rreth mesditës: edhe një herë hyrja është me makinë private dhe pa ambulancë.

Pak pas orës 1 të pasdites, lajmi që habiti të gjithë: duhej të futej në reanimacion, pavioni Q, kati – 1.

Thashethemet e para flasin për probleme me frymëmarrjen të lidhura me një përsëritje të pneumonisë.

Ata që e njohin mirë Silvio Berlusconin nuk e fshehin se situata është delikate, edhe nëse nuk cilësohet si dramatike.

Fëmijët njëri pas tjetrit shkojnë menjëherë për të parë babanë e tyre; nga Marina, Piersilvio deri te Barbara, Eleonora dhe në mbrëmje edhe Luigi, tashmë një mijë herë i shqetësuar nga gjendja shëndetësore e themeluesit të Fininvest, Mediaset dhe Forza Italia.

Siguria se ka diçka edhe më serioze vjen menjëherë pas, Silvio Berlusconi vuan nga një çrregullim i rëndë i gjakut: leucemia.

E njëjta gjë që shkaktoi edhe shtrimin e mëparshëm: prandaj jo vetëm analizat rutinë, por edhe trajtimet e nevojshme.

Dhimbjet që e mundojnë dhe pneumonia e ditëve të fundit janë në fakt komplikacione që mund të marrin përsipër një fizik tashmë të dobësuar.

Për të kuptuar shqetësimin për gjendjen shëndetësore të ish-kryeministrit, mjafton të kujtojmë se ai është një 86-vjeçar, i cili e ka gjetur vazhdimisht veten në kufirin e forcës.

“Subjekt i mundur”, e cilëson disi brutalisht avokati i besuar Federico Cecconi, ditën kur, më 20 maj 2021, edhe zv/prokurorja Tiziana Siciliano pranon se është “i sëmurë rëndë dhe vuan nga një patologji e rëndë”.

Është arsyeja pse jepet një pushim në gjyqin Ruby Ter, ku më pas ai do të lirohet më 16 shkurt 2023.

Mbrojtja imune e liderit të një mijë betejave vihet në provë për të njëqindtën herë.

Në qershor 2016, operacioni në zemër të hapur pas një sëmundjeje të shkaktuar nga pamjaftueshmëria e aortës, aq e rëndë sa mjeku i besuar Alberto Zangrillo, shef i anestezisë dhe reanimacionit të San Raffaele, deklaron: “Për pak sa nuk vdiq, ishte vërtet në gjendje të rëndë, shqetësuese dhe ai ishte i vetëdijshëm për këtë”.

Në prill 2019, dhimbje barku akute renale e bëri atë të humbasë prezantimin e kandidatëve të Forza Italia në Kampionatin Evropian në Villa Gernetto.

Në shtator 2020, Berlusconi rezulton pozitiv për COVID dhe zhvillon pneumoni dypalëshe.

Njëmbëdhjetë ditë shtrimi në spital.

Shtrim i ri në janar 2022, në kthesën e zgjedhjes së Presidentit të Republikës, për shkak të një infeksioni urinar.

Me pak fjalë, siç është shkruar tashmë në raste të tjera, momentet e shqetësimit për shëndetin e Silvio Berlusconi-t ndër vite kanë ndjekur njëri-tjetrin pa ndikuar ndonjëherë në aftësinë e tij për t’u rikuperuar.

Marrë dhe përshtatur nga Corriere della Sera për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore