Sport

Berghuis kërkon falje pasi shfaqet video duke goditur një tifoz


Steven Berghuis i Ajax ka kërkuar falje pasi një video tregon mesfushorin duke goditur një tifoz përpara autobusit të ekipit të tij.

Reprezentuesi holandez Berghuis, 31 vjeç, shihet duke sulmuar mbështetësin përpara se një zyrtar të ndërhyjë.

Incidenti ndodhi pas humbjes 3-1 të skuadrës së tij në FC Twente të dielën.

“Jam penduar për veprimet e mia, nuk duhej ta kisha bërë këtë”, tha Berghuis në një deklaratë.

“Jam mësuar me të tani, por njerëzit mendojnë se mund të bërtasin çdo gjë.

“Reagimi im nuk zgjidh asgjë. E kuptoj këtë. Nuk është mirë, unë kam një rol shembullor si lojtar i Ajax”.

Berghuis, i cili ka pasur 45 paraqitje për Holandën, iu bashkua Ajaxit nga rivalët Feyenoord në vitin 2021 dhe ka shënuar 11 gola në 42 paraqitje këtë sezon.

Ai kaloi një sezon në Watford në 2015-16, duke bërë nëntë paraqitje në Premier League përpara se të bashkohej me Feyenoord.

Fituesi i titullit të vitit të kaluar Ajax përfundoi i treti në Eredivisie për të siguruar një vend në play-off të Ligës së Evropës, duke humbur vendet e kualifikimit në Champions League për herë të parë që nga viti 2009.

Feyenoord u kurorëzua kampion për herë të parë që nga viti 2017, me PSV që përfundoi në pozitën e dytë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore