Kosova

Begaj shpallet “Qytetar Nderi” i Deçanit | Haradinaj: Gjaku s’bëhet ujë


Ramush Haradinaj dhe Bajram Begaj

Komuna e Deçanit nderoi presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj, duke i dedikuar titullin “Qytetar nderi i Deçanit”, ndërsa kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, nëpërmjet një postimi në “Facebook” të dielën, theksoi se është i nderuar nga vizita e Begajt në kompleksin memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan.

“Gjaku s’bëhet ujë, së bashku me Presidentin e Shqipërisë nderuam të rënët për liri në kompleksin memorial ‘Dëshmorët e Kombit’ në Gllogjan. Lavdi të rënëve për liri! Faleminderit President Begaj!”, shkroi Haradinaj.

Pas pranimit të dekoratës, presidenti shqiptar falënderoi komunën e Deçanit, duke shtuar se vendi i Kosovës dhe Shqipërisë është në Evropë: “Mbresat dhe emocionet e kësaj dite janë të jashtëzakonshme. Shumë faleminderit për mikpritjen. Kam ardhur te Bjeshkët e Nemuna, vendin e bekuar nga Zoti”.

“Jam në një trevë ku kam gjetur burra e trima patriotë, njerëz të besës e të fjalës. Fati na ka dërguar në rrugë të ndryshme, por përcaktimi është i njëjtë, të gjithë bashkë do të jemi në Evropë, me një Kosovë të lirë e të pavarur. Nga sot jam shumë i nderuar që të jem ‘Qytetar Nderi’ i kësaj komune”.

Kosova sivjet shënoi 26-vjetorin e betejës çlirimtare të familjes Haradinaj në Gllogjan dhe 25-vjetorin e sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të ish-Republikës Federale të Jugosllavisë (RFJ).

Për të nderuar luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), që ranë dëshmorë në përballje me forcat serbe, presidenti shqiptar gjatë vizitës dy ditore në Kosovë pritet të bëjë homazhe edhe në Junik dhe Drenas.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore