Lajme

BE-ja ka miratuar një ilaç danez për humbje peshe për adoleshentët


Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka miratuar përdorimin e Wegovy për trajtimin e obezitetit tek adoleshentët e moshës 12 vjeç e lart.

Opinioni përkatës u miratua nga Komiteti për Produkte Medicinale për Përdorim Njerëzor (CHMP) më 31 mars, raporton Reuters.

Ilaçi Wegovy nga koncerni farmaceutik danez Novo Nordisk (NOVOb.CO), i cili më parë përdorej për humbje peshe nga pacientët e rritur, tani mund të pihet edhe nga adoleshentët.

Konkluzioni pozitiv i komitetit është “një njohje e rëndësishme e nevojës mjekësore të paplotësuar midis adoleshentëve që jetojnë me obezitet dhe nevojës për opsione shtesë trajtimi”, tha prodhuesi në një koment të Reuters.

Ilaçi tashmë është i disponueshëm në Danimarkë dhe Norvegji.

Kompania nuk ka bërë të ditur se kur planifikon ta sjellë atë në tregun e vendeve të tjera të BE-së.

Ju kujtojmë se Wegovy, një ilaç i bazuar në semaglutide, aktivizon GLP-1, një hormon që shkakton ndjenjën e ngopjes në trup pas ngrënies.

Mund të blihet vetëm me recetë të mjekut.

Wegovy është miratuar në SHBA dhe Bashkimin Evropian për trajtimin e obezitetit tek të rriturit.

Në dhjetor 2022, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi ilaçin për fëmijët 12 vjeç e lart.

Pas kësaj, Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandoi gjithashtu përdorimin e këtij ilaçi për humbje peshe tek fëmijët 12+.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore