Sport

Bayern Munich kalon klubet e Premier League në garën për Florian Wirtz


Florian Wirtz

Bayern Munich thuhet se është përpara një numri klubesh të Premier League dhe La Liga në garën për të nënshkruar yllin e Bayer Leverkusen, Florian Wirtz.

Mesfushori sulmues 20-vjeçar konsiderohet gjerësisht si një nga perspektivat më të ndritura në Evropë dhe është vendosur si një lojtar i rëndësishëm i ekipit të parë për Leverkusen gjatë sezoneve të fundit.

Që nga debutimi i tij për të moshuarit në maj 2020, Wirtz ka bërë gjithsej 121 paraqitje për klubin gjerman në të gjitha garat, duke shënuar 29 gola dhe duke regjistruar 40 asistime.

Wirtz ka kontribuar me gjashtë gola dhe 10 asistime në 18 ndeshje deri më tani këtë sezon, duke ndihmuar skuadrën e Xabi Alonso-s të fitojë 17 ndeshje në të gjitha garat për të kryesuar si Bundesliga-n ashtu edhe grupin e tyre në Europa League.

Reprezentuesi gjerman ka ende më shumë se tre vjet në kontratën e tij me Leverkusen, por spekulimet për një transferim të ardhshëm larg klubit janë të përhapura mes interesimit të raportuar nga një mori skuadrash kryesore evropiane.

Një raport i fundit pretendon se Liverpool po synon një lëvizje në janar për Wirtz, por drejtori menaxhues i Leverkusen, Simon Rolfes, ka përjashtuar mundësinë e largimit të mesfushorit në mes të sezonit.

Fituesit e trefishtë, Manchester City, mësohet se kanë dërguar skautët për të parë Wirtz në Bundesliga, ndërsa klube si Manchester United, Barcelona dhe Real Madrid gjithashtu janë vlerësuar me një interes për lojtarin.

Megjithatë, sipas reporterit të “Sky Deutschland”, Florian Plettenberg, Wirtz aktualisht po priret drejt një lëvizjeje të ardhshme te Bayern Munich, të cilët thuhet se kanë shanset më të mira për të joshur të riun e Leverkusen.

Plettenberg pretendon se Wirtz “nuk i ka dhënë asnjë klubi miratimin” për t’u bashkuar me ta pasi ai është 100% i përqendruar në përfaqësimin e Leverkusen për momentin, por një lëvizje e drejtpërdrejtë jashtë vendit nuk është në agjendën e tij, duke i dhënë Bayern-it një shtysë të madhe.

Thuhet se Bayern e ka konsideruar Wirtz-in si një nga objektivat e tyre më të mëdhenj të transferimit për vitin 2024 ose 2025, por atyre mund t’u duhet të shpenzojnë midis 120 milionë euro dhe 130 milionë euro për ta larguar atë nga Leverkusen.

Perspektiva që fituesit e Bundesliga-s të rrisin ndjekjen e tyre për Wirtz ka të ngjarë të varet nga e ardhmja e mesfushorëve të tjerë sulmues si Jamal Musiala dhe Thomas Muller, të cilët të dy janë lidhur me një largim javët e fundit.

Musiala dyshohet se është subjekt i interesimit nga një numër klubesh duke përfshirë Man City dhe Real Madrid, ndërsa Muller do të shohë që kontrata e tij aktuale në “Allianz Arena” të skadojë në qershor 2024.

Trajneri i Bayern-it, Thomas Tuchel, thuhet gjithashtu se synon një qendërmbrojtës të ri dhe mesfushor mbrojtës, me lojtarë si Raphael Varane i Manchester United dhe Joao Palhinha i Fulham që besohet të jenë në radarin e tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore