Sport

Bayern Munich ëndërron një tjetër yll të Anglisë


Harry Kane - John Stones - Harry Maguire

Bayern Munich po shqyrton mundësinë e nënshkrimit të mbrojtësit të Manchester City-t, John Stones, i cili nuk është i kënaqur me situatën e tij aktuale në klubin anglez.

Sipas “Football Insider”, bavarezët po monitorojnë nga afër situatën e lojtarit, veçanërisht nëse ish-shoku i skuadrës së Stones, Vincent Kompany, merr detyrën e trajnerit për të zëvendësuar Thomas Tuchel.

Stones ka qenë një lojtar kyç në skuadrën e Pep Guardiola-s që nga ardhja e tij te Manchester City, por sezoni i tij i fundit ka qenë jokonsistent.

Pavarësisht se fitoi medaljen e tij të gjashtë në Premier League, Stones nuk ka pasur minutat në fushë që do të dëshironte. Që kur shënoi kundër Liverpool-it në fillim të marsit, ai ka luajtur vetëm dy herë, gjë që ka rritur pakënaqësinë e tij.

Edhe pse Guardiola e vlerëson shumë mbrojtësin, mungesa e kohës së lojës e ka lënë Stones të pakënaqur, duke ngjallur interes nga Bayern Munich.

Klubi gjerman ka pasur sukses së fundmi me shtimin e lojtarëve anglezë si Harry Kane dhe Eric Dier, dhe tani po kërkon të forcojë mbrojtjen e tij me një tjetër talent të Premier League.

Kontrata e Stones me Manchester City-n është deri në vitin 2026 dhe megjithëse është folur për një rinovim të mundshëm, nuk ka pasur ndonjë progres të rëndësishëm në muajt e fundit.

Kjo mund t’i hapë derën Bayern-it për të bërë një ofertë për reprezentuesin anglez, i cili mund të kërkojë një rrugëdalje për të siguruar më shumë minuta dhe për të ruajtur vendin e tij në ekipin anglez.

Ardhja e mundshme e Vincent Kompany te Bayern Munich mund të jetë një faktor vendimtar në këtë transferim. Kompany, i cili ka një marrëdhënie të ngushtë me Stones që nga ditët e tyre së bashku te Manchester City, mund të ndikojë në vendimin e mbrojtësit për t’u bashkuar me gjigantët gjermanë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore